Jarosław Kaczyński: Wybitny lekarz niech zarabia nawet 80 tys. miesięcznie

Pod warunkiem, że zatrudniony będzie tylko w jednym miejscu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński od kilku tygodni jeździ po Polsce i mobilizuje elektorat przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. W minioną niedzielę spotkał się z mieszkańcami Konina (Wielkopolska). Mówił tam m.in. o wynagrodzeniach dla lekarzy.

"Lekarz może zarabiać naprawdę bardzo dużo (...) i ja nie mam nic przeciwko temu. Jak to jest naprawdę wybitny lekarz, to niech zarabia. Nie chcę tutaj nikogo denerwować, ale i te 60, czy nawet 80 tysięcy złotych miesięcznie. Niektórych to może oburzyć, ale niech nawet tak będzie. Pod jednym warunkiem, że pracuje tylko w tym jednym miejscu. A nie, że jest ciężko zmęczony, bo zaraz leci gdzieś dorabiać. To nie może być wyścig. Tak proszę państwa jest w Niemczech"- dodał prezes PiS.

Niemcy mają jeden z najlepszych systemów ochrony zdrowia w Unii Europejskiej. Współczynnik liczby lekarzy w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców wynosi w Niemczech - 4,3. W Polsce - 2,4 (średnia dla Europy to 3,9). Według badań przeprowadzonych w 2021 roku średnie wynagrodzenie niemieckich lekarzy szacowane jest na 90 tys. euro brutto rocznie. To najlepiej opłacana grupa zawodowa w kraju.

Dla porównania z badań z 2021 roku firmy Sedlak & Sedlak wynika, że mediana płac lekarzy w Polsce (wyłącznie z umów o pracę) wahała się w zależności od specjalności od 5 tys. 730 zł brutto (dla gastroenterologów) do 11 tys. 440 zł brutto (dla lekarzy rodzinnych). Co czwarty lekarz w Polsce jest w wieku emerytalnym. Większość, podobnie jak pielęgniarki pracuje na kilku etatach, bo inaczej część oddziałów czy przychodni dyrektorzy musieliby zamknąć z braku personelu. Z danych NFZ wynika, że w 2019 roku 46,9 proc. lekarzy w publicznym systemie ochrony zdrowia było zatrudnionych w jednym miejscu pracy, a ponad połowa w dwóch i więcej. Niektórzy pracowali nawet w dziesięciu placówkach.

zko

Komentarze (2)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

Darek

27.07.2022 14:54

... byłoby to uczciwe.

0

Darek

27.07.2022 14:53

Za 160-168 godzin miesięcznie dobrym wynagrodzeniem, dla lekarza w szpitalu, byłoby 40 tys. zł. czyli mniej więcej tyle ile mają lekarze rodzinni.
PS Dla wybitnych lekarzy w szpitalu, powinno być 80-100 tys. byłoby

0