Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Zamiast przyjmowania pacjentów, kardiolog będzie analizował dane przekazywane ze wszczepionych urządzeń
Zdalna opieka nad pacjentami z rozrusznikami wyeliminuje część wizyt na NFZ
Nadzór telemetryczny nad pacjentami z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi – to nowe świadczenie, które finansowane będzie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Taką nowość przewiduje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, wprowadzenie nowego świadczenia zapewni bezpieczne, kompleksowe wsparcie dla pacjentów z niewydolnością serca, u których wszczepiono stymulator lub kardiowerter-defibrylator serca wyposażony w funkcję, która umożliwia zdalne przekazywanie zgromadzonych danych. W odróżnieniu od standardowej metody monitorowania stanu zdrowia pacjenta, zdalne śledzenie parametrów przekazywanych z urządzeń wszczepialnych umożliwi kontrolowanie stanu zdrowia pacjentów w czasie rzeczywistym, a co za tym idzie, szybsze podjęcie właściwej interwencji medycznej.
Resort liczy, że rozwiązanie pozwoli zmniejszyć liczbę planowanych wizyt specjalistycznych, hospitalizacji związanych ze zbyt późno zdiagnozowanymi objawami, a także zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
Nowe świadczenie będzie realizowane przez poradnie kardiologiczne, poradnie kardiologiczna dla dzieci, poradnie kontroli rozruszników i kardiowerterów, lub pracownie urządzeń wszczepialnych serca.
Świadczenie obejmie:
1) implementację nadzoru telemetrycznego polegającą na:
a) zaopatrzeniu pacjenta w aparat monitorujący (transmiter),
b) włączeniu pacjenta do systemu nadzoru telemetrycznego, który umożliwia kontrolę urządzenia i odczyt przesyłanych danych,
c) edukacji pacjenta, w tym jego rodziny lub opiekuna (odnotowanej w dokumentacji medycznej), umożliwiającej właściwe korzystanie z systemu nadzoru telemetrycznego, w tym dotyczącej:
- sposobu funkcjonowania nadzoru telemetrycznego,
- zakresu odpowiedzialności oraz oczekiwań związanych ze zdalnym monitorowaniem, w tym sposobu reagowania w przypadku wystąpienia zdarzeń niepożądanych,
- poznania potencjalnych korzyści związanych z tą metodą nadzoru oraz jej ograniczeń;
2) prowadzenie nadzoru telemetrycznego polegające na:
a) odczycie przesyłanych danych, w tym kontroli parametrów układu resynchronizującego, nie rzadziej niż 3 razy do roku,
b) analizie, nie rzadziej niż 3 razy do roku, przesłanych danych rejestrowanych przez systemy telemetryczne,
c) teleporadzie – udzielanej każdorazowo w klinicznie uzasadnionym przypadku wystąpienia alarmu;
3) ambulatoryjną wizytę kontrolną raz w roku w ośrodku prowadzącym nadzór telemetryczny.
Rozporządzenie w tej sprawie jest na etapie projektu, wymaga jeszcze międzyresortowych uzgodnień. Wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.