Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Małe przychodnie lekarzy rodzinnych otrzymają dodatek 6500 zł
Czy opieka koordynowana jest już niezagrożona?
Koniec roku tym razem nie będzie przebiegał w napiętej atmosferze związanej z negocjacjami umów między gabinetami lekarzy rodzinnych i NFZ. Jak poinformował 29 listopada, podczas konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski, po długich rozmowach i konsultacjach przede wszystkim z Porozumieniem Zielonogórskim, osiągnięto kompromis. Gwarantuje on, że pacjenci będą na bieżąco obsługiwani przez podstawową opiekę zdrowotną - do kwietnia 2025 r., czyli przez 27 miesięcy.
Minister dodał, że rozmowy przebiegały „w konstruktywnej atmosferze”. Wspólnie uzgodniono, że finansowe wzmocnienie otrzyma opieka nad dziećmi, osobami starszymi oraz pacjentami z wielochorobowością.
Obszarem strategicznym będzie także opieka koordynowana. Na te cele zwiększono pulę w kontraktach. Łącznie POZ dostanie dodatkowo 140 mln zł.
Według ministra Niedzielskiego w przyszłym roku opiekę koordynowaną będzie realizowało około 1000 podmiotów.
Obecny na konferencji prezes NFZ Filip Nowak dodał, że wspólnym celem funduszu i lekarzy rodzinnych jest to, aby do opieki koordynowanej przystąpiło jak najwięcej przychodni. - Trochę różniliśmy się ścieżkami dojścia do celu, ale mądre dyskusje pozwoliły nam wypracować model, który będzie skuteczny - dodał Filip Nowak.
Prezes NFZ przyznał, że w ciągu ostatnich miesięcy lekarze rodzinni sygnalizowali, że małe podmioty z mniejszych miejscowości będą miały problemy z realizacją opieki koordynowanej.
Jak pisaliśmy na podyplomie.pl, problem zgłaszany przez Porozumienie Zielonogórskie dotyczył m.in. braku specjalistów zainteresowanych współpracą z POZ oraz pieniędzy na koordynatorów.
Filip Nowak jest zdania, że lekarze rodzinni dostrzegą korzyści nowego rozwiązania.
Potwierdza to lek. Jacek Krajewski, prezes FPZ. Jak mówił, konsensus zawarty pomiędzy środowiskiem medyków a Ministerstwem Zdrowia może skutkować upowszechnieniem opieki koordynowanej, a to z kolei przełoży się na poprawę jakości świadczeń. Lekarz POZ będzie fundamentem systemu ochrony zdrowia, a pacjent będzie efektywnie leczony już na podstawowym szczeblu.
Adam Niedzielski poinformował, że małe podmioty POZ, które mogą mieć problem z zakontraktowaniem specjalistów potrzebnych do realizacji opieki koordynowanej, otrzymają w przyszłym roku dodatek 6,5 tysiąca miesięcznie.
Prezes Krajewski poinformował, że z kwoty tej sfinansowani zostaną m.in. koordynatorzy, szczególnie w małych POZ-ach, gdzie pracuje nierzadko jeden czy dwóch lekarzy oraz pielęgniarka.