Pożegnanie z epidemią COVID-19 możliwe w Nowy Rok

Co może się zmienić?

Czy od stycznia zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemicznego? W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie wyklucza tego rozwiązania, a we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że trwa dyskusja na ten temat.
Według słów premiera, na podjęcie ostatecznej decyzji potrzeba jeszcze chwili. Specjaliści doradzą, czy nadszedł moment, w którym można już sobie na to pozwolić.
Minister zdrowia Adam Niedzielski doprecyzował, że obecnie „mamy najmniejszy stosunkowo poziom zachorowań, porównując chociażby z poprzednimi okresami".
- Rzeczywiście trwa dyskusja na ten temat, jaki okres będzie okresem optymalnym, ale ja chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że oprócz przeglądu naszych wewnętrznych regulacji, które dotyczą stanu zagrożenia epidemicznego, o którym mówił wczoraj pan premier, również patrzymy na to, co się dziej po stronie organizacji międzynarodowych, czy inne kraje również się wycofują – powiedział szef MZ.
Przypomnijmy: stan epidemii wprowadzony został w Polsce 20 marca 2020 r. 16 maja 2022 r. roku minister zdrowia swoim rozporządzeniem stan epidemii zastąpił stanem zagrożenia epidemicznego. Zmianę przepisów porównał do zmiany światła z czerwonego na pomarańczowe.
Co będzie oznaczała ewentualna zmiana? Niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że większość obostrzeń już dawno została zniesiona. Obecnie jego widocznym znakiem jest obowiązek zakładania maseczek w szpitalach i aptekach, który będzie obowiązywał do 31 grudnia 2022 r.
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zarówno stan epidemii jak i zagrożenia epidemiologicznego umożliwiają:
- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
- wprowadzenie zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
- wprowadzenie obowiązku wykonania określonych zabiegów sanitarnych,
- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
- czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;
- czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
- obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
- obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów;
- obowiązek poddania się kwarantannie;
- czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia;
- nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów;
- nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
- zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
- nakaz określonego sposobu przemieszczania się;
- nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu.

id