Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

4 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Dlaczego tak ważne jest przypominanie o ryzyku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – human papillomavirus) i sposobach zapobiegania jego następstwom? 

Obecnie wyróżnia się ponad 200 typów HPV. Wśród nich możemy wyodrębnić typy niskiego i wysokiego ryzyka onkologicznego. Do wysokoonkogennych typów HPV zaliczamy m.in.: 16, 18, 31, 33 czy 45, które mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu, prącia oraz niektórych nowotworów głowy czy szyi.

Rak szyjki macicy rozpoznawany jest rocznie u blisko pół miliona kobiet na świecie, a w Polsce dotyka on około 2,5 tysiąca pacjentek. Szacuje się, że właściwie każda kobieta z rozpoznanym rakiem szyjki macicy jest zakażona HPV! To pokazuje, jak bardzo istotne są edukacja na temat zakażenia HPV i odpowiednia profilaktyka. 

Obecnie w Polsce 3 szczepionki przeciw HPV mają refundację. Wszystkie są bezpieczne, a ich skuteczność w stosunku do genotypów szczepionkowych wynosi blisko 100%. Od listopada 2021 roku jedna ze szczepionek jest dostępna z 50-procentową refundacją i trwają prace nad refundacją kolejnych preparatów. Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada wdrożenie programu immunizacji przeciw HPV i objęcie 60% populacji nastolatków szczepieniami do 2028 roku. Czy sukces zostanie osiągnięty? Aby tak się stało, pamiętajmy o tym, by zachęcać do szczepień! 


PIŚMIENNICTWO

1. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie daj się rakowi szyjki macicy. Pacjent.gov. https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/nie-daj-sie-rakowi-szyjki-macicy. Dostęp 2.03.2023

2. Nowakowski A, Jach R, Szenborn L i wsp. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy w zakresie szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusami brodawczaka ludzkiego w Polsce. Onkol Dyp 2022;19(3):21-9