BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Warszawski Uniwersytet Medyczny otworzył Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej
Komórki macierzyste znajdą zastosowanie w niemal każdej dziedzinie medycyny
Naukowcy z Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tworzą wzorcowy na skalę międzynarodową ośrodek terapii komórkowej na potrzeby medycyny regeneracyjnej. Jego otwarcie odbyło się 23 marca 2023 r. w Centrum Badań Przedklinicznych CePT WUM.
Prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM, podkreślał, że otwarcie Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej to inwestycja w nowoczesność. − Technologie medyczne tutaj opracowywane będą kończyły się wdrożeniami i wnioskami patentowymi – powiedział.
Inwestycja warta miliony
Otwarcie laboratorium jest zwieńczeniem projektu „Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii – CePT II”. Ze środków projektu zakupiono aparaturę i wyposażenie do celów badawczo-rozwojowych. Projekt jest realizowany przez konsorcjum naukowe, którego liderem jest Warszawski Uniwersytet Medyczny.
W ramach projektu WUM otrzymał 14 mln zł na inwestycję. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Projekt Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii CePT II jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
Prof. Piotr Pruszczyk, prorektor WUM ds. Nauki i Transferu Technologii, podkreślał unikatowy charakter przedsięwzięcia. − Mniej niż 10 placówek w Europie ma sprzęt laboratoryjny tak wysokiej klasy – zaznaczył.
Prof. Magdalena Kucia, kierownik Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej WUM, zapewniła, że ambicją twórców jest to, aby ośrodek był wzorcowy na skalę międzynarodową. − Osiągnięcie tego celu jest możliwe nie tylko dzięki wiedzy i doświadczeniu, ale także m.in. wysokospecjalistycznej aparaturze medycznej, zakupionej dla laboratorium w ramach projektu „Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii – CePT II”.
Laboratorium oraz pracownie są wyposażone w najnowocześniejsze narzędzia, takie jak:
• spektrometrie mas z rewolucyjnymi rozwiązaniami umożliwiającymi pomiary białek, metabolitów oraz lipidów z ekstremalną rozdzielczością,
• sekwenator nowej generacji NGS NextSeq 2000 dla badań w dziedzinie onkologii, oceny predyspozycji do chorób genetycznych, diagnostyki chorób rzadkich, genetyki/epigenetyki komórek macierzystych,
• jeden z najnowocześniejszych sorterów komórkowych na rynku światowym MoFlo Astrios EQ do izolacji komórek oraz nanocząsteczek z materiału biologicznego,
• systemy do prowadzenia badań ex vivo oraz z wykorzystaniem modeli zwierzęcych.
Prace już trwają
Prof. Magdalena Kucia podkreśliła też pasję oraz umiejętności pracowników. − Prowadzimy badania z różnych dziedzin nauki, takich jak biologia, medycyna regeneracyjna, biochemia, genetyka czy bioinformatyka. Nadrzędnym celem jest ich wykorzystanie do opracowania innowacyjnych metod leczenia, które pomogą pacjentom cierpiącym na choroby związane z uszkodzeniem tkanek i organów – mówiła prof. Kucia.
Jednostka otrzymała 19 mln zł z Narodowego Centrum Nauki, które umożliwia realizację projektów w obszarze badań podstawowych oraz aplikacyjnych.
Obecnie realizuje m.in. badania dotyczące wpływu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na przedział komórek macierzystych oraz zjawisko burzy cytokinowej podczas infekcji.
− Prowadzimy badania aplikacyjne nad wykorzystaniem odkrytych przez nasz zespół prymitywnych komórek macierzystych VSELs w procesach odnowy układu krwionośnego, naczyniowego oraz nabłonka płuc. W międzynarodowej współpracy prowadzimy prace rozwojowe w obszarze hematologii eksperymentalnej, w celu opracowania nowych protokołów przyspieszających procesy przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych oraz ich farmakologicznej mobilizacji – wyjaśniła prof. Magdalena Kucia
Kierownik Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej WUM dodała, że w placówce prowadzone są badania ukierunkowane na optymalizację namnażania i wykorzystania w medycynie klinicznej zarówno wczesnych rozwojowo komórek macierzystych izolowanych z dorosłych tkanek, jak i komórek odtwarzających uszkodzone tkanki. − Zakład Medycyny Regeneracyjnej będzie miejscem, w którym zostaną opracowane i przygotowane w oparciu o najwyższe standardy zarówno komórki macierzyste, jak i technologie terapii komórkowych do celów klinicznych dla klinik i szpitali WUM oraz innych współpracujących ośrodków. Komórki te mogą znaleźć zastosowanie w prawie wszystkich dziedzinach medycyny klinicznej.
O medycynie regeneracyjnej
Medycyna regeneracyjna to zdolność przywracania utraconej funkcji tkanek lub narządów. Jej podstawowym celem jest opracowanie procedur i produktów komórkowych pozwalających na zastępowanie zniszczonych struktur organizmu. Wiele obecnie prowadzonych badań skupia się na identyfikacji, charakterystyce i izolacji komórek macierzystych z dorosłego organizmu w nadziei, iż komórki te mogą okazać się użyteczne w leczeniu i odnowie dojrzałych uszkodzonych tkanek na drodze terapii komórkowej lub dzięki aktywacji własnych komórek macierzystych pacjenta.
Sektor terapii komórkowych jest obecnie zaangażowany w ponad 2200 badań klinicznych na całym świecie. Rocznie w skali całego globu dokonuje się ponad 60 000 przeszczepień komórek macierzystych układu krwiotwórczego w leczeniu chorób onkologicznych oraz hematologicznych. Potencjalne oszczędności uzyskane w wyniku terapii medycyny regeneracyjnej − w samych tylko Stanach Zjednoczonych − w zakresie redukcji kosztów bezpośrednich związanych z chorobami przewlekłymi zostały oszacowane na około 250 mld dolarów rocznie.
Zespół naukowców z WUM dokonał odkrycia wczesnych rozwojowo komórek w dorosłych tkankach. Zostały one opisane jako małe komórki przypominające komórki embrionalne (VSELs − very small embryonic like-stem cells). Ich obecność została potwierdzona przez niezależne grupy badawcze na świecie.