Przełomowy zabieg w Gdańsku: małoinwazyjne wycięcie tętniaka aorty

Metoda pozwala na szybszy powrót do zdrowia

W Klinice Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg wycięcia tętniaka aorty wstępującej z małoinwazyjnego dostępu - poinformował szpital na swojej stronie internetowej. Ten sposób operowania przynosi pacjentom szereg korzyści: szybszą rehabilitację, mniejsze dolegliwości bólowe oraz poprawę ogólnego komfortu.
Tętniak aorty to schorzenie polegające na poszerzeniu największej tętnicy w organizmie człowieka. Najczęściej występuje u mężczyzn, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Inne czynniki ryzyka to palenie papierosów, zmiany miażdżycowe, nadciśnienie tętnicze, urazy oraz intensywny wysiłek fizyczny. Tętniaki aorty często pozostają bezobjawowe, a ich pęknięcie stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Zwykle wykrywane są przypadkowo, podczas innych badań diagnostycznych.
Operacyjne leczenie tętniaków aorty wstępującej, umiejscowionych w odcinku piersiowym, polega na usunięciu zmienionego chorobowo fragmentu aorty i wszczepieniu protezy naczyniowej. Tradycyjnie zabiegi te były wykonywane przez sternotomię, czyli przecięcie mostka, co wiązało się z dłuższym okresem rekonwalescencji i większymi dolegliwościami bólowymi.

Szczegóły zabiegu

Klinika Kardiochirurgii UCK od kilku lat stosuje alternatywne, małoinwazyjne dostępy operacyjne, pozwalające na oszczędzenie kości mostka – podkreśla dr Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii UCK w Gdańsku. – Ten sposób przeprowadzenia zabiegu niesie ze sobą szereg korzyści dla pacjenta: szybszą rehabilitację, mniejsze dolegliwości bólowe oraz poprawę komfortu, a także znacznie mniejsze blizny po operacji.
Obecnie większość operacji wymian lub napraw zastawek serca wykonywanych jest z dostępu RAT (right anterior thoracotomy), polegającym na dotarciu do serca przez zaledwie 5-6-centymetrowe, prostopadłe do mostka cięcie po prawej stronie klatki piersiowej.
– U 49-letniego pacjenta, u którego wykryto tętniaka aorty wstępującej, zdecydowaliśmy się na małoinwazyjny zabieg kardiochirurgiczny – relacjonuje lek. Nikodem Ulatowski z Kliniki Kardiochirurgii UCK. – Tradycyjnie operacje tego rodzaju wykonywane są z dostępu sternotomii. My natomiast wycięliśmy tętniaka i wstawiliśmy protezę naczyniową, stosując dostęp RAT. To pierwszy tego typu zabieg w regionie. Pacjent czuje się dobrze, a rokowania są pomyślne.
Przed operacją pacjent przeszedł badanie tomografii komputerowej, które dostarczyło szczegółowych informacji o anatomii aorty i umożliwiło dokładne zaplanowanie małoinwazyjnego zabiegu.

Tętniaki Aorty: Wzrastający Problem?

W skali globalnej problem tętniaków aorty wydaje się rosnąć, co może być związane z kilkoma czynnikami. Starzejąca się populacja przyczynia się do zwiększenia liczby przypadków, ponieważ ryzyko wystąpienia tętniaka wzrasta z wiekiem. Dodatkowo, wzrost wskaźników nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych, związanych z niezdrowym trybem życia, paleniem papierosów i otyłością, także przyczynia się do wzrostu zachorowań.
Jednakże rozwój technologii medycznych i lepsze metody diagnostyczne umożliwiają wcześniejsze wykrywanie tętniaków, co może paradoksalnie zwiększać liczbę zdiagnozowanych przypadków. To z kolei daje szansę na szybszą interwencję i skuteczniejsze leczenie, co może obniżyć ryzyko powikłań i zgonów związanych z pęknięciem tętniaka.
Kliniki, takie jak UCK w Gdańsku, stosujące nowoczesne i małoinwazyjne metody operacyjne, odgrywają kluczową rolę w poprawie rokowań pacjentów z tętniakami aorty. Dzięki takim innowacyjnym zabiegom, możliwe jest nie tylko przedłużenie życia pacjentów, ale także znacząca poprawa jego jakości.

Skład zespołu operującego

Zabieg przeprowadził zespół specjalistów z kierowanej przez prof. Jana Andrzeja Rogowskiego Kliniki Kardiochirurgii UCK  w składzie:
- lek. Nikodem Ulatowski ( kardiochirurg),
- dr Wojciech Karolak (kardiochirurg),
- lek. Tomasz Lammek (anestezjolog),
- Wioletta Kajzer Karwat (Instrumentariuszka),
- Beata Śledzianowska (perfuzja),
- Ewelina Cackowska (pielęgniarka anestezjologiczna).

id, Źródło: UCK.pl