Szpitale zaostrzają zasady odwiedzin

To efekt pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej

W odpowiedzi na znaczący wzrost liczby infekcji sezonowych, w tym grypy, COVID-19 oraz RSV, coraz więcej placówek medycznych wprowadza restrykcje dotyczące odwiedzin pacjentów. Szpitale chcę chronić zarówno chorych, jak i personel medyczny.

Ograniczenia w całej Polsce

Instytut Onkologii w Gliwicach ogłosił na swojej stronie internetowej bezwzględny zakaz odwiedzin na oddziałach chirurgicznych, motywując decyzję zwiększonym ryzykiem wirusowych zakażeń dróg oddechowych. Podobne kroki podjęło Świętokrzyskie Centrum Onkologii, gdzie wprowadzono zakaz odwiedzin z powodu rosnącej liczby zachorowań na grypę oraz zakażeń wirusami COVID-19 i RSV. W wyjątkowych sytuacjach odwiedziny są możliwe tylko za zgodą lekarza, przy zachowaniu ścisłych zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, takich jak obowiązkowe noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu społecznego oraz skrócony czas wizyty.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, największa placówka tego typu na Podbeskidziu, również wprowadził ograniczenia w odwiedzinach pacjentów. W trosce o dobro pacjentów i bezpieczeństwo personelu medycznego, szpital zaleca obowiązkowe stosowanie maseczek ochronnych przez odwiedzających oraz apeluje, aby osoby z objawami infekcji, takimi jak katar, kaszel czy gorączka, zrezygnowały z wizyt do czasu powrotu do zdrowia. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, możliwe jest wprowadzenie całkowitego zakazu odwiedzin.

W Wielkopolsce, Szpital Powiatowy w Szamotułach, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na grypę oraz wirus RSV, wprowadził ograniczenia odwiedzin na oddziale dziecięcym, by chronić pacjentów najbardziej narażonych na zakażenia.

Ograniczenia wprowadziła także dyrekcja Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu, gdzie choruje coraz więcej pacjentów, jak i Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Całkowity zakaz wizyt obejmuje Oddział Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologii oraz Kardiologii Onkologicznej. 

Czy to konieczne?

Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi odwiedzin pacjentów w podmiotach leczniczych, pacjenta w jednym czasie mogą odwiedzać maksymalnie dwie osoby w określonych przedziałach czasowych. Odwiedziny nie powinny być ograniczane poniżej 2 godzin. Odwiedzający przez cały czas przebywania na terenie placówki powinni nosić maseczki zakrywające nos i usta oraz mieć możliwość umycia i dezynfekcji rąk, szczególnie przed przystąpieniem do czynności pielęgnacyjnych przy bliskim. Osoby z objawami infekcji nie powinny odwiedzać pacjentów. Ostateczne decyzje dotyczące wprowadzenia lub zniesienia określonych ograniczeń w danym podmiocie leczniczym podejmują kierownicy placówek, uwzględniając bieżącą sytuację epidemiczną oraz obowiązujące wytyczne i rekomendacje.

Dr Paweł Grzesiowski w programie "Fakty po Faktach" 2 lutego zwrócił uwagę na rosnącą liczbę potwierdzonych zachorowań na grypę. Porównując dane sprzed dwóch tygodni z obecnymi, odnotowano 100% wzrost liczby przypadków – z około 100 tysięcy do 200 tysięcy zgłoszeń od lekarzy rodzinnych. Dr Grzesiowski podkreślił, że kolejne dwa tygodnie będą trudne dla systemu ochrony zdrowia oraz dla pacjentów.

Ograniczenia w odwiedzinach, choć uciążliwe dla pacjentów i ich bliskich, są w tej sytuacji niezbędnym środkiem zapobiegawczym w trosce o zdrowie publiczne.


id, Źródło: tko.pl, io.gliwice.pl, radiokielce.pl, radiowroclaw.pl, TVP.katowice.pl