Reforma szpitali w cieniu dymisji minister zdrowia

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy, który zmieni szpitalnictwo

W środę, 23 lipca, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. 

Rządowy projekt, którego celem jest reforma polskich szpitali, poparło 16 posłów sejmowej Komisji Zdrowia, jeden był przeciwny, a ośmioro wstrzymało się od głosu. Projekt został skierowany do drugiego czytania. Sprawozdanie z prac Komisji Zdrowia ma zostać przedstawione w Sejmie w piątek, 25 lipca.

Posiedzenie zbiegło się z dymisją dotychczasowej minister zdrowia Izabeli Leszczyny (o nowej minister zdrowia piszemy tu).

Firmowany przez nią projekt został mocno odchudzony. Obecnie zakłada między innymi możliwość elastycznego przekształcania oddziałów szpitalnych w zależności od lokalnych potrzeb, a także fuzję szpitali.

Wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz przypomniał na sejmowej Komisji Zdrowia, że reforma jest konieczna ze względu na demografię, braki kadrowe i zadłużenie szpitali, przede wszystkim powiatowych, które sięga obecnie 22,4 mld zł. 

Resort przewiduje, że w całym kraju w związku z reformą powstanie 239 planów naprawczych szpitali. Źródłem finansowania będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).


id, MZ