Chirurg w sądzie
Na kim spoczywa odpowiedzialność?
lek. Radosław Drozd
Podejmowanie kluczowych decyzji w trakcie zabiegu operacyjnego należy do zadań pierwszego operatora, czyli lekarza wyznaczonego jako kierujący wykonaniem zabiegu. Na tym lekarzu spoczywa później ewentualna odpowiedzialność za skutki nieprawidłowych działań.
W trakcie zabiegów operacyjnych – zwłaszcza w niewielkich ośrodkach o szczupłej obsadzie lekarskiej – dość często zdarzają się sytuacje, w których kierownik lub ordynator oddziału występuje w roli asystującego operatorowi, a operującym jest lekarz oddziału, służbowo podlegający ordynatorowi. W związku z tym rodzi się pytanie: kto jest tu czyim podwładnym oraz kto ewentualnie będzie ponosił odpowiedzialność za skutki tego zabiegu?
W większości krajowych oddziałów szpitalnych panuje tzw. ordynatorski model sprawowania nadzoru – zazwyczaj określony zapisami Regulaminu pracy oddziału oraz regulaminów pracy na stanowiskach ordynatora oddziału i lekarzy asystentów. Z zapisów regulaminowych wynika zwykle, że ordynator, jako kierownik podległego mu pionu leczniczego, kieruje oddziałem szpitalnym, sprawuje fachowy nadzór nad lecznictwem i ponosi całkowitą odpowiedzialność za diagnostykę, leczenie i rehabilitację chorych leczonych na oddziale. Natomiast lekarze asystenci służbowo podlegają ordynatorowi danego oddziału. Do ich obowiązków należy pomaganie ordynatorowi w jego pracy na oddziale i nie mają oni prawa zmieniać sposobu leczenia zleconego przez ordynatora, z wyjątkiem wypadku, gdy w przebiegu choroby u pacjenta wystąpiły zmiany wymagające natychmiastowej korekty ordynacji, a porozumienie się z ordynatorem jest niemożliwe. O takiej zmianie asystent powinien niezwłocznie zawiadomić ordynatora.
W trakcie zabiegu operacyjnego ustala się natomiast odmienną hierarchię zależności. W przepisach Rozporządzenia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania określono m.in., że w Księdze zabiegów (§ 32) powinn...
Ważne jest, aby jednoznaczne dokonanie takich ustaleń nastąpiło przed rozpoczęciem zabiegu operacyjnego. Dzięki temu później, zarówno w trakcie trwania zabiegu, jak i po jego zakończeniu, można określić zakres odpowiedzialności każdego z członków ...