BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru
Chirurgia bariatryczna – zabiegi z dostępu klasycznego i laparoskopowego
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Paśnik
lek. Michał Janik
dr n. med. Andrzej Kwiatkowski
Szybki postęp w chirurgii bariatrycznej i metabolicznej stał się możliwy dzięki laparoskopii.
Wstęp
Początki chirurgii bariatrycznej sięgają połowy lat 50. ub w. Początkowo operacje wykonywano w celu znacznego skrócenia pasażu pokarmu. Przynosiły one dobry wynik, jeżeli chodzi o ubytek masy ciała, ale z biegiem czasu okazało się, że prowadziły również do bardzo dużych zaburzeń metabolicznych. Z tego względu zostały zastąpione innymi operacjami, takimi jak wyłączenie żołądkowo-jelitowe czy operacja pionowej plastyki żołądka. Wydaje się jednak, że olbrzymi postęp w chirurgii bariatrycznej i metabolicznej stał się możliwy dzięki laparoskopii. Szybki rozwój tej dziedziny chirurgii nastąpił w latach 90. ubiegłego stulecia.1,2
Przez lata uważano, że dostęp otwarty i laparoskopowy są równorzędne. Jednak korzyści dla chorego wynikające z minimalizowania urazu, a także łatwiejszy dostęp do operowanego narządu spowodowały, że obecnie dominującą techniką jest laparoskopia. Według raportu International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO) w 2013 r. 95,7% operacji na świecie przeprowadzono metodą laparoskopową. Dane pochodzące z Polski wskazują na jeszcze większy odsetek zabiegów laparoskopowych (96,4%).
Współczesne metody chirurgicznego leczenia otyłości
Obecnie najczęściej stosowane metody chirurgicznego leczenia otyłości to:
- laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (LSG – laparoscopic sleeve gastrectomy)
- laparoskopowe wyłączenie żołądkowo-jelitowe na pętli Roux-Y (LRYGB – laparoscopic Roux-Y gastric bypass)
- laparoskopowe pętlowe wyłączenie żołądkowo-jelitowe (MGB – laparoscopic mini gastric bypass).3,4
Porównanie operacji techniką otwartą i laparoskopową
H.L. Tian i wsp. w 2011 r. porównali operacje wyłączenia żołądkowo-jelitowego techniką otwartą i laparoskopową. Pod uwagę wzięli następujące czynniki: