Leczenie bólu
Chirurgiczne leczenie migren
lek. Michał Charytonowicz1
dr n. med. Daria Charytonowicz2
dr n. med. Łukasz Kmieciak3
lek. Piotr Janik2
W Klinice Chirurgii Plastycznej CMKP wykonano pierwszą w Polsce operację chirurgiczną u pacjentki z migreną i uzyskano poprawę jakości jej życia – zmniejszenie częstości i intensywności napadów oraz lepszą reakcję na leczenie farmakologiczne.
Wprowadzenie
Migrena to silny, najczęściej jednostronny ból głowy o charakterze pulsującym, z objawami towarzyszącymi. Występuje u 18% kobiet i 6% mężczyzn, jak również u dzieci.1,2 Nasila się pod wpływem aktywności fizycznej. Dolegliwości leczy się farmakologicznie. W najcięższej postaci migreny objawy bólu utrzymują się powyżej 15 dni w miesiącu i nie poddają tradycyjnemu leczeniu. Wówczas po odpowiedniej diagnostyce neurologicznej możliwa jest kwalifikacja pacjenta do leczenia chirurgicznego.
Definicja i kryteria rozpoznania migreny
Migrena jest zaburzeniem, w którym występują napady i nawroty napadów pulsującego bólu głowy o nasileniu od łagodnego do silnego, zwykle trwającego od 4 do 72 godzin i zwiększającego się w wyniku aktywności fizycznej. Typowo ból rozpoczyna się po jednej stronie głowy. Towarzyszą mu objawy dodatkowe w postaci nudności, wymiotów oraz nadwrażliwości na światło (fotofobii), dźwięki (fonofobii) i zapachy (osmofobii).3 U około 30% chorych atak jest poprzedzony objawami zapowiadającymi, tzw. aurą migrenową, charakteryzującą się ubytkami w polu widzenia, parestezjami lub innymi deficytami neurologicznymi mogącymi przypominać udar. Przed atakiem bólu występuje tzw. faza prodromalna, a po ataku – faza postdromalna. Każda z nich może trwać do 72 godzin i pacjenci mogą mieć w ich trakcie zaburzenia koncentracji, nastroju i łaknienia, odczuwać zmęczenie lub być drażliwi.
Rozpoznanie migreny możemy ustalić po wystąpieniu 5 napadów bólu głowy z charakterystycznymi objawami towarzyszącymi.
Sporadyczne napady migreny leczy się doraźnie lekami, które skutecznie je przerywają u danego pacjenta. Jeżeli w ciągu miesiąca chory odczuwa ból głowy przez więcej niż 15 dni, z czego przez 8 dni jest to charakterystyczny ból migrenowy, rozpoznajemy wówczas migrenę przewlekłą. Wymaga ona leczenia profilaktycznego, w tym zastosowania metod niefarmakologicznych. Zbyt częste przyjmowanie leków może skutkować tzw. polekowym bólem głowy. Napady migreny o ciężkim przebiegu niepoddające się leczeniu farmakologicznemu są głównym wskazaniem do zastosowania minimalnie inwazyjnych metod interwencyjnych oraz leczenia chirurgicznego.
Neurofizjologicznie migrena to odziedziczona skłonność do nawracających ataków charakterystycznych bólów głowy związana z zaburzeniami przetwarzania bodźców sensorycznych przez mózg, modulowana przez czynniki fizjologiczne, takie jak emocje, sen, ...