Krwawienie do guzów nadnerczy
dr n. med. Sadegh Toutounchi
dr hab. n. med. Ryszard Pogorzelski
lek. Ewa Krajewska
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gałązka
- Przyczyny krwawień do nadnerczy
- Znaczenie wahań ciśnienia tętniczego w diagnostyce krwawienia do nadnerczy
- Postępowanie w przypadku krwotoku do nadnercza w zależności od rozpoznanej patologii pola nadnerczowego i stanu hemodynamicznego chorego
Etiologia krwawień do nadnerczy jest zróżnicowana. Najczęściej zależy od patologii pola nadnerczowego, ale opisywane są również krwawienia do prawidłowych gruczołów.
Do krwawienia do nadnerczy może dojść u pacjentów w różnym wieku. Częstość występowania krwawień do prawidłowych nadnerczy u noworodków szacuje się na 1-2/1000 urodzeń. Najczęściej są to przypadki bezobjawowe, niepowodujące niewydolności kory nadnerczy. Przyczynami krwawień do nadnerczy związanymi z okresem okołoporodowym zwykle są: niedotlenienie, małopłytkowość oraz uraz. Częstszą lokalizacją krwawienia jest prawe nadnercze. Większa masa gruczołu oraz jego położenie między wątrobą a kręgosłupem sprzyjają urazom okołoporodowym.
Krwawienie do obu nadnerczy prowadzi do ostrej niewydolności kory nadnerczy, która jest stanem zagrożenia życia1,2.
Krwawienie do guzów nadnerczy jest rzadkim powikłaniem u dorosłych. Istnieją kazuistyczne opisy krwawienia do prawidłowego gruczołu lub krwawienia będącego pierwszym objawem przerzutu raka płuc do nadnerczy3. Przebieg choroby może być zróżnicowany. W niektórych przypadkach jest skąpo- lub bezobjawowy. Najczęściej występują nagłe bóle brzucha bądź okolicy lędźwiowej. Należy pamiętać o możliwych powikłaniach, takich jak: rozpad guza, krwawienie do przestrzeni zaotrzewnowej oraz wstrząs krwotoczny2,4.
Większe ryzyko krwawienia występuje w przypadku guzów chromochłonnych, raka kory nadnercza i dużych angiomyolipoma. Krwawieniom sprzyjają zmiany wsteczne w guzie. W zmianach typu pheochromocytoma powtarzające się zwyżki ciśnienia i skurcze naczyń krwionośnych w obrębie guza (na skutek wyrzutów katecholamin) prowadzą do niedokrwienia i powstawania ognisk martwicy w narządzie, co zwiększa ryzyko krwawienia.