BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Aktualności
Wydarzyło się w dermatologii
Olga Tymanowska
lek. med. Paweł Traczewski
Medycyna estetyczna zwolniona z VAT
Zwolnione z opodatkowania 23-proc. VAT mogą być zabiegi medycyny estetycznej, pod warunkiem że lekarz określi je jako konieczne ze względu na zdrowie psychiczne pacjenta. Taki werdykt ogłosił WSA w Szczecinie (sygn. akt I SA/Sz 609/14).
Sprawa na wokandę trafiła dzięki pacjentce jednej ze szczecińskich klinik, specjalizującej się w chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej. Powód? W klinice podatek VAT doliczano do operacji plastycznych, przyjmując, że nie mają one celu medycznego. Cena reszty świadczeń nie była powiększana o ten podatek. Zaprotestowała przeciwko temu jedna z pacjentek, która otrzymała fakturę VAT.
W tej sytuacji właściciele kliniki wystąpili o interpretację indywidualną. Dyrektor izby skarbowej uznał, że spółka powinna doliczać VAT nie tylko do cen operacji plastycznych, ale i pozostałych zabiegów, bo w praktyce nie mają one celu medycznego, a jedynie poprawiają komfort życia pacjentów. Sprawa trafiła do sądu, który, powołując się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, ostatecznie ustalił, że zabiegi estetyczne mogą być zwolnione z VAT, jeśli służą celom medycznym i są podyktowane diagnozą lekarza specjalisty, a nie przekonaniem samego pacjenta. Powołano się także na preambułę do Konstytucji WHO, w której zawarto definicję zdrowia. Wynika z niej, że obejmuje ono także stan psychiczny pacjenta.