BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Okiem prawnika
Uprawnienia pielęgniarek diabetologicznych przy wystawiania recept od 2016 roku
Andrzej Kurianowicz
Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (dalej: ustawa pragmatyczna) dokonana ustawą z dnia 22 lipca 2014 roku (Dz.U. z 2014 r., poz. 1136) przyznała od dnia 1 stycznia 2016 roku pielęgniarkom i położnym nowe uprawnienia, związane z możliwością wystawiania recept. Z tym dniem pielęgniarki uzyskają także możliwość wystawiania pacjentom dodatkowych zleceń i skierowań na badania diagnostyczne.
Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie dostępności pacjentów do świadczeń zdrowotnych poprzez poszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do wystawiania recept, zleceń i skierowań na badania diagnostyczne.
Zmiany te przyczynią się do poszerzenia kompetencji pielęgniarek poprzez przyznanie im dodatkowych uprawnień w zakresie wystawiania recept oraz wzmocnią prestiż zawodu. Dodatkowo wzmocnią one samodzielność zawodu wykonywanego przez pielęgniarkę, która wynika wprost z ustawy pragmatycznej (art. 2).
Planowane zmiany mają również na celu odciążenie lekarzy w poszczególnych czynnościach związanych z preskrypcją leków w niektórych jednostkach chorobowych i wpłyną na wykonywanie zawodu pielęgniarki diabetologicznej w zakresie wykonywanych dotychczas czynności związanych z opieką nad pacjentami diabetologicznymi.
Wykształcenie przede wszystkim
Przedmiotem niniejszego artykułu jest przybliżenie podstawowych obowiązków pielęgniarek diabetologicznych, wynikających ze skorzystania przez nie z możliwości wystawiania recept od dnia 1 stycznia 2016 roku.
Ustawodawca, wprowadzając zmiany w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej, zdecydował, iż uprawnienie do wystawiania recept przez pielęgniarki będzie mogło być realizowane w dwojaki sposób:
- w ramach samodzielnej ordynacji leków,
- w ramach kontynuacji leczenia.
Aby móc taką receptę wystawić, będą musiały legitymować się odpowiednim wykształceniem w zależności od tego, kiedy będą wystawiały recepty (samodzielnie czy w ramach kontynuacji leczenia).
Jak wynika z treści art. 15 a ust. 1 ustawy pragmatycznej, w ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych pielęgniarka posiadająca dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo oraz pielęgniarka posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ma prawo samodzielnie:
1. ordynować leki zawierające określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiać na nie recepty,