BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Standardy
Leczenie metodą transplantacji
Prof. dr hab. med. Magdalena Durlik
Przeszczepienie trzustki jest najlepszą metodą leczenia cukrzycy, zapewniającą stałą kontrolę glikemii bez niebezpieczeństwa hipoglikemii.
Przeszczepienie trzustki zapewnia insulinoniezależność
Pierwszy zabieg przeszczepienia trzustki wykonali William Kelly i Richard Lollehei w Uniwersytecie Minnesota w 1966 roku. Segment trzustki oraz nerkę od zmarłego dawcy wszczepiono 28-letniej kobiecie z cukrzycą typu 1. Powikłania i śmiertelność w latach 70. były jednak bardzo częste. Z czasem wyniki przeszczepiania trzustki stały się porównywalne z przeszczepianiem nerki czy wątroby, a zabieg został uznany za metodę leczenia cukrzycy u pacjentów kwalifikowanych do transplantacji nerek z powodu ich niewydolności w przebiegu nefropatii cukrzycowej. Transplantacja trzustki u pacjenta otrzymującego przeszczep nerki jest najczęstszym wskazaniem do transplantacji narządu i powszechnie akceptowanym.
W wybranych grupach pacjentów z cukrzycą typu 1 lub 2 wykonuje się przeszczepienie samej trzustki lub wysp trzustkowych. Te wskazania są bardziej dyskusyjne ze względu na olbrzymi postęp w leczeniu cukrzycy metodami farmakologicznymi oraz zastosowanie nowych technologii podaży insuliny.
Przeszczepienie trzustki zapewnia insulinoniezależność, stałe wyrównanie metaboliczne, zapobiega powikłaniom cukrzycy, hamuje progresję powikłań cukrzycy, a także przynosi ich częściową regresję.[1]
Trzustka należy do dość rzadko przeszczepianych narządów unaczynionych. W krajach Unii Europejskiej w 2014 roku wykonano 818 transplantacji trzustki. W Stanach Zjednoczonych w ostatniej dekadzie obserwuje się spadek liczby przeszczepianych trzustek, w roku 2014 wykonano ich 954. W latach 2004-2011 liczba SPK zmniejszyła się o 10 proc., PAK o 55 proc., a PTA o 34 proc. Paradoksalnie liczby transplantacji trzustki zmniejszyły się mimo wyraźnej poprawy przeżycia pacjenta (trzyletnie przeżycie 94-95 proc.) i przeszczepu trzustki (trzyletnie przeżycia SPK – 82,6 proc., PAK – 76 proc., PTA – 65 proc.).
Wymienia się wiele czynników odpowiedzialnych za spadek liczby transplantacji tego narządu:
- poprawa leczenia cukrzycy,
- niechęć środowiska diabetologów do tej metody leczenia,
- brak systemu wczesnego zgłaszania do transplantacji,
- ograniczona liczba dawców ze względu na starzenie się populacji,
- problemy refundacji zabiegu.[2]
W Polsce pierwszy udany zabieg przeszczepienia nerki i trzustki wykonał w 1988 roku zespół prof. Jacka Szmidta z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej AM w Warszawie. Do końca 2014 roku przeprowadzono w Polsce 384 transplantac...