ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Unikamy powikłań
Grypa u chorych na cukrzycę
dr n. med. Agata Dutkowska
prof. dr hab. n. med. Adam Antczak
- Dlaczego pacjenci chorujący na cukrzycę mają większą skłonność do infekcji wirusowych i cięższego przebiegu grypy?
- Wskazania i przeciwwskazania do szczepienia przeciw grypie u chorych diabetologicznie
- Opcje terapeutyczne w grupie osób z wysokim ryzykiem powikłań grypy
Grypa wyróżnia się spośród innych chorób wirusowych układu oddechowego ze względu na istniejące ryzyko rozwoju ciężkich powikłań. Pacjenci chorujący na cukrzycę mają większą skłonność do infekcji wirusowych i charakteryzuje ich cięższy przebieg grypy. Zarówno chorzy na cukrzycę typu 1, jak i 2, nawet jeśli są dobrze kontrolowani, znajdują się w grupie wysokiego ryzyka rozwoju powikłań grypy, co może prowadzić do hospitalizacji, a czasem nawet śmierci. Innym problemem jest wzrost stężenia glukozy w przebiegu infekcji, co prowadzi do dekompensacji współistniejącej cukrzycy.
Nie tylko typowe objawy
Według danych organizacji Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w populacji amerykańskiej od 2017 do 2018 r. na grypę zachorowało 48,8 mln osób; 959 tys. z nich wymagało hospitalizacji, a aż 79 400 osób zmarło1.
Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) od początku sezonu do 22 stycznia 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 2 149 433 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę, a hospitalizacji wymagało 2470 osób. Dane europejskie (ECDC – European Center for Disease Control and Prevention) wskazują na 6 tys. zgonów w Polsce we wspomnianym okresie.
Epidemie grypy pojawiają się sezonowo. W regionach o klimacie umiarkowanym na półkuli północnej trwają od listopada do marca, natomiast na półkuli południowej od maja do września.
Objawy grypy obejmują:
• gorączkę
• kaszel
• ból gardła
• katar lub zatkany nos
• uogólnione bóle mięśniowe całego ciała
• bóle głowy
• dreszcze
• zmęczenie.
Część osób może mieć wymioty i biegunkę. Należy pamiętać, że niektórzy pacjenci, zwłaszcza starsi, mogą być zakażeni grypą i mieć objawy oddechowe bez gorączki.
Cukrzyca – przyczyna wielu powikłań
Cukrzyca jest jedną z najszybciej rozwijających się chorób przewlekłych na świecie, przy czym przewiduje się, że odsetek dorosłych chorych na cukrzycę wzrośnie z 9 do 10% do roku 20402. Cechuje się przewlekłą hiperglikemią i dzieli się na dwa główne typy. Cukrzyca typu 1 stanowi około 10% wszystkich przypadków i jest najczęściej spowodowana stanem autoimmunologicznym wpływającym na wytwarzanie insuliny. Natomiast cukrzyca typu 2 odpowiada za około 85-90% przypadków i charakteryzuje się opornością na insulinę oraz upośledzeniem jej wydzielania.