Insulinoterapia
Wskazania do włączenia insuliny w cukrzycy typu 2
dr hab. n. med. Mariusz Dąbrowski, prof. UR
- Miejsce insuliny w zaleceniach klinicznych terapii cukrzycy typu 2 dawniej i dziś
- Którzy pacjenci z cukrzycą typu 2 wymagają insulinoterapii i jak rozpoznać właściwy moment na jej wdrożenie?
- Opóźnienie włączenia insulinoterapii może mieć negatywne skutki zdrowotne, jak wystąpienie i progresja powikłań, szczególnie mikronaczyniowych
Wprowadzenie
Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych1. Zgodnie z szacunkami International Diabetes Federation (IDF) liczba osób z cukrzycą typu 2 na całym świecie osiągnęła 463 mln2. W Polsce w 2018 r. liczba chorych na cukrzycę wynosiła 2,9 mln osób3. Ogromną większość, szacowaną na 90-95%, stanowią pacjenci z cukrzycą typu 24.
Koszty leczenia cukrzycy w naszym kraju systematycznie rosną. W 2018 r. koszty refundacji leków stosowanych w terapii cukrzycy oraz testów paskowych do samokontroli glikemii wyniosły 1,45 mld zł, a pacjenci dodatkowo z własnych portfeli dopłacili 442 mln zł3. Odrębną grupę wydatków stanowią koszty leczenia powikłań cukrzycy. Cukrzycowa choroba oczu, nefropatia, neuropatia cukrzycowa z zespołem stopy cukrzycowej czy powikłania makronaczyniowe wybitnie podnoszą koszty terapii cukrzycy. W 2018 r. wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu choroby niedokrwiennej serca lub udaru 1/3 stanowiły osoby z cukrzycą, a w 2017 r. średnio co 2 h wykonywano dużą amputację związaną z cukrzycą3.
Hiperglikemia, która jest kryterium diagnostycznym cukrzycy, to bardzo istotny czynnik ryzyka rozwoju powikłań, nie tylko mikro-, ale też makronaczyniowych1. Im niższy wiek zachorowania na cukrzycę, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych i przedwczesnego zgonu5,6. Dlatego dążenie do optymalnej kontroli glikemii odgrywa dużą rolę w zapobieganiu powikłaniom cukrzycy lub ich progresji, pozwala też zapobiec przedwczesnym zgonom osób chorujących na cukrzycę. Pomimo że pozycja insuliny w terapii cukrzycy typu 2 zmieniła się w ostatnich latach, wciąż jest ona ważnym narzędziem do uzyskania poprawy kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Miejsce insuliny w zaleceniach klinicznych terapii cukrzycy typu 2
Jeszcze do 2015 r. insulina zajmowała poczesne miejsce w schematach terapeutycznych cukrzycy typu 2, szczególnie we wspólnych zaleceniach American Diabetes Association (ADA) i European Association for the Study of Diabetes (EASD) z roku 2015: była...