Medycyna pracy
Pacjent z cukrzycą w gabinecie medycyny pracy
dr hab. n. med. i n. o zdr., prof. IMP Andrzej Marcinkiewicz
- Stężenie glukozy jako element badań profilaktycznych pracowników – u kogo oznaczać i jak często?
- Postępowanie z pracownikiem bez cukrzycy w wywiadzie oraz z pracownikiem z cukrzycą
- Orzecznictwo u pracowników z cukrzycą
Administracyjnie wymuszone, powszechne i cykliczne lekarskie badania profilaktyczne pracowników dają szansę na wczesne wykrywanie cukrzycy, a także pozwalają wpływać na postawy pacjentów, w tym na stosowanie się do zaleceń lekarskich. Postępowanie lekarsko-orzecznicze w medycynie pracy u osób z cukrzycą ma na celu ustalenie możliwości wykonywania pracy w warunkach zawodowych, które mogą przyczyniać się do rozwoju lub pogorszenia przebiegu choroby bądź na stanowiskach wymagających określonej sprawności psychofizycznej, wynikającej z wyższego ryzyka wypadku albo od której zależy bezpieczeństwo publiczne.
Profilaktyczna rola medycyny pracy w Polsce
W Polsce ponad 15 mln osób aktywnych zawodowo zatrudnianych na podstawie przepisów Kodeksu pracy, a także uczniowie, słuchacze i studenci w trakcie praktycznej nauki zawodu podlegają obowiązkowym i cyklicznym badaniom profilaktycznym związanym z narażeniami zawodowymi. Obligatoryjność badań pracowników narzuca art. 229 § 4 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca nie może dopuścić do wykonywania czynności zawodowych pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku1. Konieczność powtarzania badań wynika z kolei z Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy2. Te 2 cechy plus powszechność badań pracowników sprawiają, że corocznie ponad 5 mln osób trafia do poradni medycyny pracy, co daje niepowtarzalną szansę na realizację działań przyporządkowanych wszystkim szczeblom profilaktyki zdrowotnej3,4:
- prewencję pierwotną, która powinna być wdrażana wobec pacjentów-pracowników z grup ryzyka, niekorzystających w związku z brakiem dolegliwości ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) czy oferowanych także bezpłatnie badań przesiewowych
- prewencję drugorzędową, ukierunkowaną na wczesne wykrywanie chorób w ich pierwszej, bezobjawowej fazie, gdy poczucie zdrowia wśród pacjentów nie stwarza u nich potrzeby korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej
- prewencję trzeciorzędową, która powinna być prowadzona u pacjentów-pracowników z już rozpoznanymi chorobami, ale niewłaściwie kontrolowanymi, nieuzyskujących oczekiwanych efektów terapeutycznych.
Administracyjnie wymuszone cykliczne badania lekarskie pracowników pozwalają wpływać na postawy pacjentów, w tym na stosowanie się do zaleceń lekarskich. Lekarz medycyny pracy może bowiem skrócić termin kolejnego obowiązkowego badania okresowego i uzależnić kolejną decyzję orzeczniczą od tego, czy pacjent zrealizuje postawione przed nim zadania diagnostyczno-terapeutyczne (np. zgłoszenie się do lekarza POZ lub innego prowadzącego leczenie cukrzycy, kontrolowanie glikemii, systematyczne przyjmowanie leków, ustalenie potrzeby ewentualnej modyfikacji terapii itp.).
Dlaczego cukrzyca staje się codziennym wyzwaniem w poradni medycyny pracy
Przepisy prawne ukierunkowują zakres badań profilaktycznych pracowników na ocenę tych narządów i układów, które są krytyczne dla niepożądanych efektów narażeń zawodowych. W poprzednich latach stężenie glukozy określane było jedynie u pracowników narażonych na disiarczek węgla i niektóre pestycydy oraz u tych, którzy kierowali pojazdem w ramach obowiązków służbowych. Sytuacja diametralnie zmieniła się od 14 grudnia 2020 r., gdy zaczęły obowiązywać zaktualizowane po 24 latach wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników5. Zgodnie z nimi podczas badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych należy ocenić poziom glikemii u pracownika, jeśli wykonuje on lub podejmuje pracę w narażeniu na następujące czynniki niebezpieczne, szkodliwe lub uciążliwe2,5:
- mikroklimat gorący (kolejna kontrola stanu zdrowia maks. co 3 lata, a po 45 r.ż. co 2 lata)
- mikroklimat zimny (kolejne badania co 3 lata, po 45 r.ż. co 2 lata, a w przypadku pracy w szczególnie niskich temperaturach, poniżej −25°C, nawet po 3 lub 6 miesiącach)
- związki kwasu dichlorofenoksyoctowego, np. dichlorprop, mekoprop (badania okresowe co rok)
- disiarczek węgla (badania okresowe co 2-3 lata)
- praca na wysokości (do 25 r.ż. badania okresowe wykonuje się co 3 lata, od 25 r.ż. do 50. r.ż. co 2-3 lata, a powyżej 50 r.ż. co 1-2 lata)
- praca na stanowiskach związanych z kierowaniem pojazdami, szkoleniem i egzaminowaniem kierowców (badania okresowe w zależności od wieku co 30 miesięcy-5 lat).
W zaktualizowanym rozporządzeniu zmieniono także kryteria pracy na wysokości, uznając potrzebę oceny kwalifikacji zdrowotnej u wszystkich pracowników, którzy wykonują pracę na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi, a więc u większości pracowników budowlanych, serwisów sprzątających czy technicznych, a nawet biurowych, jeśli wymagane jest skorzystanie z niewiele ponad metrowej drabiny.
W konsekwencji u znaczącej grupy pracowników należy obecnie oznaczać stężenie glukozy, co zwiększa potrzebę odpowiedniego postępowania z osobami ze stanem przedcukrzycowym, cukrzycą świeżo rozpoznaną lub wieloletnią, ale niewłaściwie kontrolowaną.
Trzeba przy tym pamiętać o kluczowej różnicy pomiędzy badaniami w gabinecie lekarza medycyny pracy a badaniami u pozostałych lekarzy realizujących świadczenia z zakresu podstawowej czy specjalistycznej opieki zdrowotnej. Do lekarza medycyny pracy zgłaszają się bowiem osoby zmuszone powodem administracyjnym, a nie w związku z manifestującym się u nich problemem zdrowotnym. W konsekwencji podczas badań wstępnych, okresowych i kontrolnych lekarz może mieć do czynienia z następującymi sytuacjami:
- Pracownik bez rozpoznanej cukrzycy:
- czujący się dobrze, bez dolegliwości i z dotychczas prawidłową glikemią lub niebadający glikemii
- czujący się dobrze, bez dolegliwości i z nieprawidłowymi, ale ignorowanymi przez niego wynikami glikemii
- z nieprawidłowymi wynikami glikemii w przeszłości, świadomy tego, ale niekontrolujący systematycznie stanu zdrowia (kontrola tylko podczas badań okresowych pracowników)
- z nieprawidłowymi wynikami glikemii w przeszłości, świadomy tego i systematycznie kontrolujący stan zdrowia w np. POZ
- odczuwający objawy choroby lub świadomy nieprawidłowych wyników glikemii, ale celowo ukrywający przed lekarzem medycyny pracy swoje problemy zdrowotne w związku z obawą o utratę możliwości podjęcia nowej lub wykonywania dotychczasowej pracy.
- Pracownik z cukrzycą rozpoznaną w przeszłości:
- skutecznie kontrolowaną, pozostający pod opieką lekarza prowadzącego
- nieleczoną lub nieskutecznie kontrolowaną
- celowo ukrywający przed lekarzem medycyny pracy swoje problemy zdrowotne w związku z obawą o utratę możliwości podjęcia lub wykonywania dotychczasowej pracy.
- Pracownik ze świeżo rozpoznaną cukrzycą:
- pacjent dotychczas twierdzący, że nie choruje na cukrzycę, u którego chorobę rozpoznano podczas obecnie przeprowadzanych badań profilaktycznych
- pacjent na badaniach kontrolnych wynikających z absencji chorobowej spowodowanej niedawno wykrytą cukrzycą.
Postępowanie z pracownikiem bez cukrzycy w wywiadzie
W przypadku pracowników bez rozpoznanej wcześniej cukrzycy, którym – zgodnie z przepisami – oznaczono stężenie glukozy i stwierdzono nieprawidłową glikemię, lekarz medycyny pracy ma do wyboru 1 z 2 możliwości postępowania diagnostyczno-orzeczniczego:
- Uzupełnić diagnostykę w poradni medycyny pracy i podjąć decyzję orzeczniczą.
- Skierować pacjenta do lekarza POZ lub innego specjalisty w celu przeprowadzenia diagnostyki zaburzeń gospodarki węglowodanowej i w razie potrzeby wdrożenia odpowiedniej farmakoterapii.
W pierwszym przypadku należy rozważyć wykonanie powtórnego badania glikemii na czczo metodą laboratoryjną, doustnego testu obciążenia glukozą lub oznaczenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Decyzja orzecznicza powinna być uzależniona od stwierdzonych zaburzeń gospodarki węglowodanowej (nieprawidłowa glikemia na czczo, upośledzona tolerancja glukozy lub świeżo rozpoznana cukrzyca) oraz stanowiska pracy i narażeń zawodowych.
Drugi przypadek wiąże się z koniecznością odroczenia decyzji orzeczniczej. Taka sytuacja uniemożliwia pacjentowi podjęcie nowej pracy lub kontynuowanie dotychczasowej, jeśli upływa termin ważności poprzednich badań okresowych. Dlatego też powinien on otrzymać zrozumiałe dla niego instrukcje, a w szczególności: