ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Prawo
Naruszenie praw pacjenta z cukrzycą
adw. Anna Popławska
- Najczęściej naruszane prawa pacjenta w codziennej praktyce
- Przykłady naruszenia praw pacjenta
- Rodzaje odpowiedzialności za naruszenie praw pacjenta: cywilna, karna i zawodowa
Posiadanie praw nierozerwalnie wiąże się z posiadaniem obowiązków. Tym samym należy zaznaczyć, że z praw pacjenta wynikają obowiązki osób udzielających świadczeń. Najczęstszą przyczyną nierespektowania praw pacjenta jest brak zrozumienia istoty tych praw, co z kolei przyczynia się do częstych naruszeń. Liczba sytuacji, w których interweniuje Rzecznik Praw Pacjenta, zarówno w przypadkach indywidualnych, jak i naruszeń zbiorowych, z pewnością potwierdza dużą częstotliwość uchybień, do jakich dochodzi wskutek praktyki lekarskiej, w tym również lekarzy diabetologów.
Rodzaje naruszeń
Naruszenia praw pacjentów można generalnie pogrupować na te przedstawione poniżej. Zagadnienie zostało opracowane na podstawie sprawozdań Rzecznika Praw Pacjenta z przestrzegania praw pacjenta w latach 2017-2022, które są publikowane na stronie: https://www.gov.pl/web/rpp/sprawozdania-dotyczace-przestrzegania-praw-pacjenta.
Prawo do świadczeń zdrowotnych
Prawo do świadczeń zdrowotnych nie jest równoznaczne ze spełnieniem oczekiwań pacjenta w zakresie skuteczności tych świadczeń. Proces leczenia zawsze jest obarczony pewnym ryzykiem nieskuteczności podjętej terapii, jest ona przecież uwarunkowana różnymi czynnikami medycznymi, jak również stanem samego pacjenta. Z tego względu brak osiągnięcia przez pacjenta efektów leczenia nie może stanowić podstawy do uznania, że doszło do naruszenia podstawowego prawa, jakim jest dostęp pacjenta do świadczeń zdrowotnych.
W kontekście prawa do świadczeń zdrowotnych najczęściej dochodzi do następujących naruszeń:
- udzielanie pacjentom świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze bez dołożenia tzw. należytej staranności (np. nieprawidłowa organizacja udzielania świadczeń, braki w należytej obsadzie personelu, zwłoka w udzieleniu świadczenia, nieodpowiednie warunki udzielania świadczeń)
- udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej niezgodnie z wymaganiami aktualnej wiedzy medycznej (np. zastosowanie niewłaściwej metody leczenia, brak pogłębionej diagnostyki)
- nieprawidłowa procedura ustalania kolejności przyjęcia do podmiotu leczniczego
- brak niezwłocznego udzielenia pacjentowi świadczeń zdrowotnych z uwagi na stan zagrożenia życia lub zdrowia.
Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej
Naruszenia w zakresie prawa pacjenta do dokumentacji medycznej dotyczą głównie: