BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zaburzenia metaboliczne a zaburzenia ze spektrum autyzmu
Cheryl Guttman Krader
Zaburzenia ze spektrum autyzmu (autism spectrum disorders, ASD) mają złożoną etiologię. Dowody na ich wewnątrzmaciczny początek sprawiły, że celem coraz większej liczby badań stały się schorzenia występujące u ciężarnych traktowane jako czynniki ryzyka ASD. W rezultacie tych badań ginekolodzy położnicy muszą być przygotowani na dyskutowanie o tych problemach ze swoimi pacjentkami.
Irva Hertz-Picciotto, PhD, MPH i Robin L. Hansen, MD uczestniczyły w badaniu CHARGE (Childhood Autism Risks from Genetics and the Environment), którego celem była ocena zależności między zaburzeniami metabolicznymi u matek (cukrzycą, otyłością i nadciśnieniem) a zaburzeniami neurorozwojowymi u dzieci.1
Główny badacz CHARGE, Hertz-Picciotto, mówi: „Podsumowując… nasze wyniki, najważniejsze jest zwiększenie świadomości… kobiet w wieku rozrodczym”.
Spojrzenie na inne niż genetyczne czynniki warunkujące autyzm
Przeprowadzone w UC Davis MIND Institute badanie CHARGE jest pierwszym populacyjnym kontrolowanym badaniem mającym na celu kompleksowe poznanie podstawowych, innych niż genetyczne uwarunkowań autyzmu.
Między styczniem 2003 a czerwcem 2010 roku do badania CHARGE włączono 1004 dzieci w wieku od 2 do 5 lat. U 517 z nich rozpoznano ASD, u 172 opóźnienie rozwojowe (developmental delay, DD), zaś 315 stanowiło prawidłowo rozwijającą się grupę kontrolną.
Zainteresowanie poznaniem zależności między zaburzeniami metabolicznymi u matek a autyzmem u dzieci bierze się częściowo z dostępnych dowodów na związek między cukrzycą w okresie ciąży a różnymi zaburzeniami rozwojowymi oraz odkrycia, że cukrzyca typu 2, otyłość i nadciśnienie są związane z leżącym u ich podstaw stanem zapalnym i insulinoopornością.
Wykorzystując informacje pochodzące z dokumentacji medycznej matek i/lub ustrukturyzowanego wywiadu, w badaniu stwierdzono większą częstość występowania każdego z zaburzeń metabolicznych u matek dzieci z ASD i DD w porównaniu z grupą kontrolną. Stwierdzono co najmniej jedno zaburzenie metaboliczne u matek 29% dzieci z ASD, 35% dzieci z DD i 19% dzieci z grupy kontrolnej.
Na podstawie analizy regresji logistycznej stwierdzono, że matki z jakimkolwiek zaburzeniem metabolicznym były, w porównaniu ze zdrowymi kobietami, 2,35 razy bardziej narażone na posiadanie dziecka z DD i 1,6 razy bardziej narażone na posiadanie dziecka z ASD. Za zależnością między zaburzeniami metabolicznymi u matek a opóźnieniem rozwojowym dodatkowo przemawiają badania, w których analizowano grupy dzieci z ASD lub bez tych zaburzeń, stwierdzając, że te z nich, których matki chorowały na cukrzycę, osiągają istotnie niższe wyniki w różnych testach rozwojowych w porównaniu z dziećmi, których matki były zdrowe.