ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Rozwiązanie zagadki przeciwciał antyfosfolipidowych
Charles J. Lockwood, MD, MHCH
Mimo że zespół antyfosfolipidowy długo uważano za chorobę zakrzepową, najnowsze badania ujawniły, że jest to choroba naczyń, która sprzyja występowaniu zakrzepicy.
Ciężarne z zespołem antyfosfolipidowym należą do najtrudniejszych i najbardziej interesujących spośród leczonych przeze mnie. Pierwszy raz spotkałem się z tym stanem jako młody lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny matczyno-płodowej, kiedy leczyłem pacjentkę z nawracającymi poronieniami, u której stwierdziłem obecność antykoagulantu tocznia. Skuteczne leczenie tej pacjentki heparyną i małą dawką kwasu acetylosalicylowego wzbudziło moje zainteresowanie tą chorobą trwające przez całą moją dalszą karierę zawodową.
Pierwszym rodzajem przeciwciał antyfosfolipidowych odkrytych w latach 50. XX wieku był antykoagulant tocznia. Była to początkowo zagadkowa substancja wydłużająca czasy krzepnięcia zależne od fosfolipidów (np. czas częściowej tromboplastyny po aktywacji, aPTT) u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym (TRU). Paradoksalny związek antykoagulantu tocznia z zakrzepicą, a także niewydolnością nerek, nefropatią, udarem mózgu, nadciśnieniem płucnym i dysfunkcją innych narządów nie był jasny aż do lat 70. XX wieku.
W latach 80. wykryto inne rodzaje przeciwciał antyfosfolipidowych, w tym przeciwciała antykardiolipinowe, a później przeciwciała przeciwko β2-glikoproteinie typu I. W latach 80. pojawiły się również pierwsze doniesienia wiążące te przeciwciała z utratą ciąży. Moją pierwszą publikacją w trakcie specjalizacji z medycyny matczyno-płodowej był opis związku przeciwciał antyfosfolipidowych z nawracającymi poronieniami, wewnątrzmacicznym obumarciem oraz ograniczeniem wzrastania płodu.1 To odkrycie skłoniło mnie do zbadania częstości występowania tych przeciwciał w ogólnej populacji położniczej. Moi koledzy i ja stwierdziliśmy, że przeciwciała antyfosfolipidowe występowały u około 2% ciężarnych, a ich obecność często, ale nie zawsze wiązała się z niepomyślnymi wynikami ciąży.2 Zapoczątkowało to moje długie i frustrujące poszukiwania przyczyny tej choroby.
Zbyt wiele przyczyn!
Zespół antyfosfolipidowy definiuje się jako połączenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) lub powikłań położniczych z obecnością przeciwciał antyfosfolipidowych. U co najmniej połowy pacjentów z zespołem antyfosfolipidowym występuje TRU l...