Zdrowie seksualne i aktywność seksualna w czasie ciąży
Yalda Afshar, MD, PhD1
My-Lihn Nguyen, MD2
Jenny Mei, MD3
Tamara Grisales, MD4
Poradnictwo dotyczące seksualności w czasie ciąży i w okresie poporodowym stwarza możliwość rozwiania obaw i zwiększenia satysfakcji pacjentek w tym wyjątkowym okresie ich życia.
ZAGADNIENIA KLUCZOWE
- Szczera rozmowa lekarza z pacjentką może pomóc w rozwianiu obaw kobiety i wypełnieniu luk w wiedzy na temat aktywności seksualnej podczas ciąży.
- Największe ograniczenie aktywności seksualnej następuje w trzecim trymestrze, ale od 1/3 do 1/2 kobiet pozostaje aktywnych seksualnie w tym okresie.
- Stosunki anatomiczne i fizjologia funkcji seksualnych sprzed ciąży zostają zwykle przywrócone w ciągu 12 tygodni po porodzie, ale niektórzy uważają, że stosunki dopochwowe można bezpiecznie wznowić już w drugim tygodniu
Zmiany fizjologiczne następujące podczas ciąży wpływają na środowisko hormonalne organizmu, a także pragnienia, reakcje i praktyki seksualne kobiet. Zainteresowanie kobiet aktywnością seksualną i częstość odbywania stosunków płciowych typowo zmniejszają się w pierwszym trymestrze ciąży, wykazują zmienną charakterystykę w drugim trymestrze i zmniejszają się znacznie w trzecim trymestrze.1 Dostępne są ograniczone dane i zasoby, na których można by oprzeć zalecenia dotyczące aktywności seksualnej podczas ciąży. W niniejszym przeglądzie omówiono luki w wiedzy, fizjologię kobiecej reakcji seksualnej podczas ciąży, rodzaje aktywności seksualnej w tym czasie oraz dostępne piśmiennictwo na temat zmian anatomicznych i fizjologicznych w poszczególnych trymestrach ciąży oraz w okresie poporodowym. Mamy nadzieję, że dzięki poprawie wiedzy na ten temat zarówno pacjentki, jak i lekarze będą odnosić się do zdrowia seksualnego podczas ciąży z mniejszą niepewnością i mieć bardziej realistyczne oczekiwania dotyczące tego szczególnego okresu w życiu kobiety.
Luki w wiedzy
Wiele kobiet może być w pewnym stopniu niechętnie nastawionych do stosunków płciowych podczas ciąży, co może wynikać z obaw przed uszkodzeniem płodu lub możliwością wywołania poronienia bądź doprowadzenia do zgonu płodu. Prowadzi to często do unikania aktywności seksualnej podczas ciąży.2 W jednym z badań około 49% ankietowanych kobiet obawiało się, że stosunek płciowy może zagrozić ich ciąży.3 Stan ciąży wiąże się z istotnym zmniejszeniem częstości podejmowania aktywności seksualnej, pożądania seksualnego, satysfakcji z aktywności seksualnej oraz częstości występowania orgazmu.4 W innym badaniu 91% kobiet w ciąży spełniało kryteria dysfunkcji seksualnej (w tym zaburzeń pożądania, pobudzenia, orgazmu bądź występowania bólu podczas aktywności seksualnej) na podstawie wskaźnika Female Sexual Function Index (FSFI), w porównaniu z 68% kobiet niebędących w ciąży.5 FSFI jest zweryfikowanym kwestionariuszem, który umożliwia ocenę czynności seksualnej (tj. pobudzenia, orgazmu, satysfakcji oraz bólu) u kobiet.