Przypadki laparoskopowe
Podwójna szyjka macicy
dr n. med. Jacek Doniec1
dr n. med. Anetta Karwacka2
- Przypadek rzadkiego zaburzenia rozwojowego szyjki macicy pod postacią jej zdwojenia z przegrodą w pochwie
- Powstawanie anomalii rozwojowych narządu płciowego
- Klasyfikacja wad rozwojowych żeńskich narządów płciowych opracowana przez ESHRE/ESGE w 2013 roku
Kobieta w wieku 35 lat została skierowana do planowego zabiegu histeroskopii w ramach diagnostyki plamień międzymiesiączkowych i niepłodności. Pacjentka stara się zajść w ciążę metodami naturalnymi od 2 lat.
W wywiadzie: w 2010 roku transfuzja krwi z powodu krwotoku w pochwie z rozerwanej przegrody pochwy, wykonano wtedy przecięcie przegrody pochwy; w lipcu 2020 roku poronienie zatrzymane w 7 tygodniu ciąży, poronienie indukowane farmakologicznie, kompletne.
W rutynowym przezpochwowym badaniu ultrasonograficznym: macica i jajniki bez zmian patologicznych, podwójny kanał szyjki macicy. W badaniu klinicznym uwidoczniono szyjkę z dwoma ujściami zewnętrznymi.
W wykonanym badaniu histeroskopowym metodą office uwidoczniono walcowatego kształtu szyjkę z dwoma ujściami zewnętrznymi (ryc. 1, 2), bez cech przegrody pochwy. Wprowadzono histeroskop do prawego kanału szyjki – kanał szyjki budowy prawidłowej, w 3/4 swej długości łączy się z lewym kanałem szyjki (ryc. 3). Ujście wewnętrzne kanału szyjki prawidłowe (ryc. 4). Wprowadzono histeroskop do lewego kanału szyjki – kanał szyjki budowy prawidłowej. Oś jamy macicy w przedłużeniu prawego kanału szyjki. Jama macicy prawidłowej objętości, o lekko klinowym dnie (ryc. 5). Endometrium ogniskowo poprzerastane, nieregularnie rozmieszczone (ryc. 6). Ujścia jajowodów niezmienione (ryc. 7, 8).