ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Metody badań przesiewowych w kierunku HPV-zależnego raka szyjki macicy – polskie realia skriningowe 2022.
Część 2. Etap kolposkopowy (ekspercki)
lek. Maciej Mazurec1 dr n. med. Martyna Trzeszcz1,2
- Ocena przedkolposkopowa i proces kwalifikacji pacjentki do kolposkopii
- Standaryzacja nomenklatury kolposkopowej i rekomendacje dotyczące protokołów procedury kolposkopowej
- Algorytmy postępowania w skriningu raka szyjki macicy według PTGiP oraz PTKiPSM
Kolposkopia to kluczowe narzędzie diagnostyczne prewencji wtórnej raka szyjki macicy (RSM), które w połączeniu z badaniem histopatologicznym stanowi złoty standard detekcji zmian śródnabłonkowych dużego stopnia (HSIL – high-grade squamous intraepithelial lesion; CIN2+). Badanie kolposkopowe służy przede wszystkim ewaluacji nieprawidłowych lub niejednoznacznych wyników testów skriningowych RSM i weryfikacji pacjentek z grup ryzyka. Jest metodą wizualnej oceny szyjki macicy oraz anatomicznych struktur sąsiadujących, czyli pochwy i sromu, w powiększeniu, a także z aplikacją 3-5% kwasu octowego identyfikacji optymalnych obszarów do pobrania bioptatów pozwalających na ustalenie rozpoznania histopatologicznego. Uzyskany wynik histopatologiczny stanowi parametr decyzyjny dla dalszego postępowania z pacjentką: skierowania do leczenia (ekscyzyjnego, opcjonalnie ablacyjnego) lub monitorowania zgodnego z obowiązującymi rekomendacjami kierunkowymi, które nieustannie ewoluują wraz z pojawieniem się nowych dowodów naukowych oraz ulepszaniem metod diagnostycznych lub wdrażaniem nowych technologii. Najnowsze rekomendacje postępowania oparte zostały na wartościach ryzyka zmian HSIL (CIN3+) będących wypadkową aktualnych wyników testów przesiewowych oraz historii skriningu1, co rewolucjonizuje sposób analizy wyników testów przesiewowych, który do tej pory polegał wyłącznie na analizie ostatnich wyników skriningu.
Należy jednak pamiętać, że wartość diagnostyczna oraz powtarzalność kolposkopii są ograniczone2. W wielu badaniach wykazano, że pobieranie w trakcie kolposkopii jednego bioptatu (z najbardziej podejrzanego miejsca) może się wiązać z niewykryciem nawet do 40% obecnych stanów przedrakowych. Potwierdzono, że wykonanie większej liczby biopsji (>1) poprawia wartość diagnostyczną procedury kolposkopowej. Z kolei biopsja losowa, polegająca na pobieraniu bioptatów z 4 kwadrantów, czy pobieranie materiału z kanału szyjki macicy (sampling endocerwikalny) stanowią ciągle element ożywionej dyskusji naukowej3,4. Potwierdzonymi czynnikami, które mogą istotnie zmniejszać ograniczenia kolposkopii, są: używanie standaryzowanej nomenklatury kolposkopowej, postępowanie zgodnie z rekomendacjami/protokołami procedury kolposkopowej oraz stosowanie odpowiednich narzędzi oceny i kontroli jakości procesu5.