Wydarzenia
XVIII Kongres Akademii po Dyplomie Ginekologia
Agnieszka Fedorczyk
„Nowe wytyczne i codzienna praktyka – strategie postępowania w trudnych przypadkach” – pod takim hasłem przebiegł kongres, który się odbył 4 i 5 października w hotelu Hilton Warsaw City w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło ponad 650 uczestników, wygłoszonych zostało 35 wykładów przez 32 wykładowców podczas ośmiu sesji w ciągu dwóch dni.
– Osiągnęliśmy pełnoletniość, a to zobowiązuje – powiedział, witając gości kongresowych, prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski, kierownik naukowy wydarzenia i autor programu, który opracował we współpracy z prof. dr hab. n. med. Bożeną Leszczyńską-Gorzelak oraz prof. dr. hab. n. med. Tomaszem Rechbergerem.
Leczenie hormonalne, endometrioza i regeneracja okołozabiegowa
Pierwszy dzień kongresu był zrównoważony pod względem podziału tematów na położnicze i ginekologiczne, przy czym na pierwszy plan wysunęły się zagadnienia z zakresu ginekologii onkologicznej. Nowa klasyfikacja raka endometrium w połączeniu z oceną molekularną, które zostały zaprezentowane, istotnie zmieniają sposób postępowania i dalszego monitorowania pacjentek.
Tego dnia mówiono również na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej i hormonalnej terapii u pacjentek po leczeniu onkologicznym, co jest wyzwaniem – dotyczy populacji osób, która stale rośnie. – Mimo naszych starań i profilaktyki liczba pacjentek po leczeniu onkologicznym jest niestety coraz większa, a jednocześnie chore te wymagają leczenia hormonalnego. Jest to więc istotny problem z punktu widzenia zarówno epidemiologicznego, medycznego, jak i społecznego. Warto mieć w tym zakresie jednoznaczny pogląd, żeby pacjentkom, które są dotknięte chorobą onkologiczną, dodatkowo bardziej nie zaszkodzić, a w jakiejś mierze pomóc – skomentował prof. Baranowski.
Jeśli chodzi o leczenie endometriozy, to również jest to problem zarówno społeczny, jak i medyczny. Dużo się dzieje w zakresie nowych możliwości terapeutycznych, ale przede wszystkim logistyki i organizacji sposobu leczenia tych pacjentek. Tendencja jest taka, by wspomniana grupa pacjentek była leczona w sposób scentralizowany, a więc żeby trafiały one do wybranych ośrodków, które mają najwięcej doświadczenia w leczeniu tej, niekiedy ciężkiej, patologii, zwłaszcza jeśli chodzi o endometriozę głęboką.
Podczas wykładu „Nowotwory, przed którymi może chronić ginekolog” eksperci dyskutowali o tym, by mieć świadomość, że zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – human papillomavirus) wiąże się z problemami nie tylko ginekologicznymi, lecz także laryngologicznymi i angażuje również chirurgów szczękowych, a więc ważna jest współpraca tych specjalistów.