ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przypadek kliniczny
Niedrożność porażenna przewodu pokarmowego po podaniu doksylaminy i cetyryzyny ciężarnej z pokrzywką i wymiotami
dr hab. n. med. Jarosław Woroń1-4
dr hab. n. praw. Radosław Tymiński5,6
- Nieprawidłowe kojarzenie leków oraz ich dawkowanie w kontekście zmian farmakokinetyki leków w okresie ciąży
- Farmakologia doksylaminy i cetyryzyny
- Opis przypadku kobiety w ciąży, u której błędy w farmakoterapii spowodowały niedrożność porażenną przewodu pokarmowego – okiem prawnika
Opis przypadku
Do lekarza ginekologa zgłosiła się 22-letnia kobieta w 10 tygodniu ciąży (C I), masa ciała 72 kg, wzrost 166 cm, z powodu nudności i okresowo występujących wymiotów. Jednocześnie była leczona z powodu pokrzywki i stosowała przewlekle cetyryzynę w dawce 10 mg/24 h. Terapia ta była kontynuowana również w ciąży, gdyż pozytywnie oceniono stosunek korzyści do ryzyka stosowania cetyryzyny. Z uwagi na występujące nudności i okresowe wymioty była leczona dimenhydrynatem oraz tietylperazyną, ale z miernym skutkiem. Ciężarna przyjmowała także witaminowo-mineralny suplement diety, który nie ma znaczenia w opisie przypadku.
Z powodu utrzymujących się nudności i okresowych wymiotów pacjentka po raz kolejny zgłosiła się do lekarza ginekologa, który zlecił zastosowanie leku złożonego zawierającego w swoim składzie po 10 mg doksylaminy i witaminy B6. Zgodnie z zaleceniem pacjentka miała przyjmować po jednej tabletce rano i w południe oraz 2 tabletki na noc. Ciężarna rozpoczęła zarekomendowaną terapię i nudności się zmniejszyły. Trzeciego dnia stosowania zaleconego leku pojawiły się jednak bóle brzucha oceniane na 4-7 punktów w skali numerycznej (NRS – Numerical Rating Scale). Pacjentka zgłosiła się do lekarza ginekologa, który wykluczył przyczynę ginekologiczno-położniczą dolegliwości i skierował ją na szpitalny oddział ratunkowy (SOR).
Na SOR-ze przeprowadzono badanie podmiotowe i przedmiotowe, wykonano badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej oraz zlecono badania laboratoryjne (z odchyleń odnotowano hipokaliemię K+ 3,6 mmol/l). Przeciwbólowo podano dożylnie 1 g paracetamolu, ale bez efektu, nie nastąpiła deeskalacja bólu. Po konsultacji chirurgicznej rozpoznano niedrożność porażenną przewodu pokarmowego. Pacjentkę hospitalizowano.