BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
TAVI w praktyce chirurga naczyniowego
dr hab. n. med. Mirosław Dziekiewicz
Małoinwazyjne leczenie stenozy zastawki aortalnej (TAVI – transcatheter aortic valve implantation) rozwija się ostatnio niezwykle dynamicznie. Ten typ operacji we wszystkich swych odmianach jawi się jako doskonała egzemplifikacja możliwości z jednej strony i rzeczywistych dokonań na polu endowaskularnym z drugiej. Jeszcze nie tak dawno temu wykonanie tej procedury wydawało się niemożliwe. Wciąż jest wielu specjalistów, którzy, mówiąc oględnie, nie są entuzjastami tej metody.
Wprowadzenie
TAVI, podobnie jak wszystkie zabiegi wewnątrznaczyniowe, ma swoją specyfikę.1 W trakcie operacji klasycznej można zmienić strategię postępowania lub rozszerzyć jej zakres. Operację małoinwazyjną od jej poprzedniczki wykonywanej na otwartym sercu różni cała strategia postępowania. Wszystko, co będzie realizowane przez operatorów, musi być dokładnie zaplanowane i przygotowane wcześniej. Taka jest charakterystyka operacji wewnątrznaczyniowych. Cała procedura musi być zaplanowana (pomijam operacje wykonywane w trybie pilnym) ze względu na swoją specyfikę oraz możliwości sprzętowe. Nie bez znaczenia jest również cena materiałów zużywanych podczas procedur. Bardzo ważne jest uwolnienie chorego od urazu operacyjnego i powikłań związanych z stkie zabiegi wewnątrznaczyniowe, ma swoją specyfikę.1 W trakcie operacji klasycznej można zmienić strategię postępowania lub rozszerzyć jej zakres. Operację małoinwazyjną od jej poprzedniczki wykonywanej na otwartym sercu różni cała strategia postępowania. Wszystko, co będzie realizowane przez operatorów, musi być dokładnie zaplanowane i przygotowane wcześniej. Taka jest charakterystyka operacji wewnątrznaczyniowych. Cała procedura musi być zaplanowana (pomijam operacje wykonywane w trybie pilnym) ze względu na swoją specyfikę oraz możliwości sprzętowe. Nie bez znaczenia jest również cena materiałów zużywanych podczas procedur. Bardzo ważne jest uwolnienie chorego od urazu operacyjnego i powikłań związanych z metodą otwartą.
Pomijam część dotyczącą wskazań, kwalifikacji, wymiarowania zastawki, planowania pozycjonowania itd. Skoncentruję się na aspektach chirurgicznych zagadnienia.
Z punktu widzenia chirurga naczyniowego ważne jest zapobieganie powikłaniom oraz ich leczenie. Powikłania okołooperacyjne związane są z określonym dostępem naczyniowym. Każdy z wykorzystywanych dostępów naczyniowych ma swoje konkretne zastosowanie...
W naszych warunkach najczęściej wykonuje się arteriografię w tomografii komputerowej. Badanie obejmuje całą aortę z dużymi pniami naczyniowymi oraz tętnice obwodowe, przynajmniej do poziomu pachwin. Najlepiej jednak badać tętnice kończyn dolnych w...