Stan przedegzaminacyjny
Jak rozpocząć leczenie nadciśnienia tętniczego?
lek. Michał Kowara1,2
dr hab. n. med. Marcin Grabowski1
Nierozpoznane lub źle leczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet zgonu. W związku z tym każdy lekarz powinien znać kolejne kroki postępowania diagnostyczno-terapeutycznego oparte na wytycznych towarzystw naukowych.
Wstęp
Nadciśnienie tętnicze jest istotnym czynnikiem ryzyka wielu chorób, takich jak zawał serca i udar mózgu, prowadzących do przedwczesnej śmierci bądź niepełnosprawności wyłączającej chorego z jego roli społecznej. Wielu z tych zdarzeń można by uniknąć bądź opóźnić ich wystąpienie pod warunkiem wczesnego rozpoznania i prawidłowego leczenia nadciśnienia tętniczego. Według badania NATPOL 2011 choroba ta występuje u 32% populacji Polski.1 W związku z tym każdy z nas, lekarzy, musi pamiętać w swojej praktyce o nadciśnieniu tętniczym oraz umieć je rozpoznawać i prawidłowo leczyć.
Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego
Podstawą rozpoznania nadciśnienia tętniczego jest gabinetowy pomiar ciśnienia tętniczego przy okazji co najmniej dwóch wizyt. Bardzo istotna jest prawidłowa metoda pomiaru ciśnienia tętniczego – błędy wykonane na tym etapie mogą prowadzić do nieprawidłowego rozpoznania i niewłaściwych decyzji terapeutycznych. Dlatego też ważne jest przestrzeganie kroków przedstawionych na rycinie 1.