Tajniki echokardiografii
Echokardiograficzna ocena funkcji skurczowej i rozkurczowej lewej komory
dr n. med. Rafał Dankowski1
dr n. med. Wioletta Sacharczuk2
prof. dr n. med. Andrzej Szyszka1
W artykule przedstawiono najważniejsze informacje zawarte w aktualizacjach wytycznych oceny funkcji skurczowej i rozkurczowej lewej komory, przygotowanych przez European Association of Cardiovascular Imaging i American Society of Echocardiography.
Wprowadzenie
Badanie echokardiograficzne (echo) stanowi obecnie podstawowe narzędzie służące ocenie anatomii i funkcji serca, umożliwiające prowadzenie diagnostyki oraz kontroli leczenia. Na podstawie wyniku echo podejmujemy decyzje terapeutyczne, często mające istotne konsekwencje dla pacjenta, takie jak o wszczepieniu urządzenia (np. kardiowertera-defibrylatora) czy protezy zastawki. W niektórych sytuacjach sięgamy po inne narzędzia obrazowania, na przykład rezonans magnetyczny (MR), nie zmienia to jednak znaczenia echokardiografii w kardiologii.
W ostatnich latach europejskie i amerykańskie towarzystwa echokardiograficzne (European Association of Cardiovascular Imaging [EACVI] i American Society of Echocardiography [ASE]) wspólnie przygotowały aktualizację wytycznych dotyczących oceny funkcji skurczowej1 i rozkurczowej lewej komory.2 Postaramy się przybliżyć Czytelnikom najważniejsze nowości zawarte w obu dokumentach.
Ocena funkcji skurczowej lewej komory
Uaktualnienie zaleceń dotyczących oceny funkcji skurczowej lewej komory podyktowane było ugruntowaniem pozycji nowych technik i uzyskaniem nowych danych dotyczących wartości referencyjnych na podstawie dużych baz danych. W praktyce klinicznej zagościły obrazowanie trójwymiarowe (3D) w czasie rzeczywistym, nazywane również echokardiografią 4D, oraz ocena deformacji (inaczej odkształcenia; strain) mięśnia sercowego. Druga z technik, w odróżnieniu od wcześniejszych możliwości oceny odkształcenia przy użyciu dopplera tkankowego, wykorzystuje metodę śledzenia markerów akustycznych (STE – speckle tracking echocardiography) w badaniu dwuwymiarowym (2D strain). Obie nowości coraz częściej znajdują zastosowanie praktyczne w różnych sytuacjach klinicznych.
Pomiary liniowe
Poprzednie rekomendacje dotyczące oceny jam serca opublikowane w 2005 roku3 opisywały szczegółowo zasady pomiarów liniowych w oparciu o technikę jedno- (M-Mode) i dwuwymiarową (2D). Postęp techniczny, jaki się dokonał w zakresie obróbki obrazu ora...
Pomiary objętościowe w ocenie funkcji skurczowej lewej komory
Ocena objętości lewej komory na podstawie pomiarów liniowych obecnie jest metodą niepolecaną, głównie z powodu nieprawidłowych założeń dotyczących jej geometrii w metodzie Teichholza i Quiñonesa.