BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Przypadki kliniczne
Zastawkowa proteza mechaniczna u chorego z trombofilią – opis przypadku
Witold Streb, Mariola Szulik, Tomasz Kukulski
Wprowadzenie
Rozwiązanie problemów zdrowotnych pacjenta z chorobami układu krążenia często wykracza poza ramy wyznaczone przez jedną dyscyplinę medycyny, jaką jest kardiologia. Postęp w medycynie zmusza do poszukiwania odpowiedzi również w obszarach, które pozornie nie mają wiele wspólnego z kardiologią. Poniżej przedstawiamy przypadek chorego z wadą zastawkową, u którego istotnym elementem diagnostyki były badania genetyczne.
Opis przypadku
Mężczyzna, l. 47, został skierowany do szpitala z powodu podejrzenia zakrzepicy na protezie mechanicznej w pozycji aortalnej. Zastawkę aortalną wymieniono na protezę mechaniczną typu St. Jude 27 3 lata wcześniej z powodu jej objawowej niedomykalności. Jednocześnie zabezpieczono tętniaka aorty wstępującej (wymiar aorty wstępującej w badaniu echokardiograficznym 58 mm), wszywając protezę naczyniową Intervascular Datascope 30 mm. Operacja kardiochirurgiczna i rehabilitacja po operacji przebiegały bez powikłań, jednak w dostępnej dokumentacji zwraca uwagę stosunkowo wysoki gradient na protezie aortalnej wynoszący 50/27 mm Hg w badaniu wykonanym przy wypisie chorego ze szpitala (prawidłowe wartości pomiarów doplerowskich na protezach zastawkowych przedstawiono w tabeli 1).
Mimo stosowania leków przeciwzakrzepowych i utrzymywania INR w zalecanym przedziale wynoszącym 2-3, 7 miesięcy po operacji u chorego doszło do udaru móżdżku. Nie potwierdzono wówczas sercowopochodnego charakteru udaru mózgu, ale zalecono utrzymywa...