ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Zagranica
Irlandczycy zechcą się leczyć w Polsce?
Jerzy Dziekoński
Odkąd w ubiegłym roku Irlandia wdrożyła dyrektywę unijną dotyczącą leczenia transgranicznego, lawinowo zaczęło rosnąć zainteresowanie możliwością podjęcia terapii poza granicami zielonej wyspy. Tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku ilość zapytań dotyczących wyjazdu w celu leczenia wzrosła w stosunku do ostatnich siedmiu miesięcy ubiegłego roku (unijne prawo zaimplementowano w Irlandii w czerwcu 2014 roku) o 590 proc. – wynika z danych szpitala St Colman w Kilkenny, który obsługuje centralny system HSE (Health Services).
Mimo że świadomość pacjentów jest coraz większa, wzrost zainteresowania nie przekłada się na liczbę wyjazdów. Od czerwca ubiegłego roku do końca maja 2015 roku z możliwości leczenia za granicą na koszt HSE skorzystały 62 osoby. Najczęściej wybierane destynacje to Wielka Brytania i… Polska. W zdecydowanej większości pacjenci wyjeżdżali na leczenie ortopedyczne i chirurgiczne. Siedem osób skorzystało również z leczenia psychiatrycznego poza granicami Irlandii.
Eurodeputowany Brian Hayes z partii Fine Gael uważa, że sytuacja w Irlandii odzwierciedla tendencje ogólnoeuropejskie. Mimo że system funkcjonuje od ponad roku, z oferowanych przezeń możliwości korzysta niewielu pacjentów. Dlatego w kraju powinny być prowadzone akcje zwiększające świadomość pacjentów. – Prawo europejskie pozwala pacjentom korzystać z opieki zdrowotnej w placówce publicznej lub prywatnej w innym kraju UE, oferując możliwość pokrycia poniesionych kosztów leczenia z HSE. Daje to nam ogromny potencjał pozwalający zmniejszyć czas oczekiwania na podstawowe zabiegi. Oczywiście nie wystarczy opublikowanie informacji o dyrektywie, która została włączona do prawa irlandzkiego ponad 12 miesięcy temu – mówi Brian Hayes.
Z opieki medycznej za granicą finansowanej przez HSE mogą korzystać osoby, dla których takie leczenie rekomendował lekarz. Pacjenci sami muszą jednak znaleźć placówkę, która wykona świadczenie, oraz ponieść koszty podróży z własnej kieszeni.
W tym roku na program leczenia Irlandczyków poza granicami kraju HSE przewidują 1 mln euro. W porównaniu z poprzednim okresem rozliczeniowym kwota ta wzrosła kilkakrotnie. W 2013 roku HSE wyłożyły bowiem tylko 130 tys. euro.