ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Innowacje
Zarządzanie energią, czyli bliżej słońca
Jacek Wykowski
22 tys. m2 powierzchni w siedmiu segmentach na planie gwiazdy, wewnątrz 300 łóżek, sale terapii zajęciowych, pomieszczenia do fizykoterapii, kawiarnia, czytelnia, kaplica, sala konferencyjna, przestrzenie do pracy ambulatoryjnej i pobytów dziennych, całość klimatyzowana, monitorowana i otoczona zielonym ogrodem – tak będzie wyglądał budowany właśnie najnowocześniejszy szpital psychiatryczny w Polsce. Obiekt powstaje w Ząbkach pod Warszawą tuż obok starego kompleksu Mazowieckiego Szpitala Psychiatrycznego „Drewnica”, którego historia sięga XIX wieku i który nie jest w najlepszym stanie. Nową inwestycją zarządza spółka Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica”. Centrum zabezpieczy świadczenia dla ok. 700 tys. mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy oraz sąsiednich powiatów. Pacjenci, oprócz specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, będą mieli dostęp do neurologów, chirurgów, ginekologów, geriatrów, stomatologów.
Szpital ma rozpocząć działalność na początku 2018 roku. Koszt inwestycji to 118 mln zł.
Wyróżnikiem szpitala będzie ekologiczny i innowacyjny system zarządzania energią. Projekt przewiduje dodatkowe źródła ciepła na bazie systemu pomp ciepła wspomagającego zasilanie gazowo-olejowe. Dolne źródło ciepła stanowić będzie 156 sond pionowych, zamontowanych w gruncie w stumetrowych otworach wiertniczych. System wspomagać będzie 40 kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 240 m2.
– Zaprojektowana instalacja odnawialnych źródeł energii pozwoli na oszczędności w zużyciu ciepła w stosunku do tradycyjnego zasilania (gazowo-olejowego) na poziomie ok. 40-50 proc. – podkreśla Robert Jędrzejczak, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego „Drewnica”. – Biorąc pod uwagę wszystkie koszty, jakie musielibyśmy ponieść, budując tradycyjną kotłownię, czas zwrotu inwestycji wyniesie od roku do dwóch lat – dodaje.
Instalacja współpracować będzie z działającym już systemem, zintegrowanym z obecnym gmachem szpitala. Jest on równie innowacyjny. Powstał w ramach współfinansowanego przez Komisję Europejską projektu EINSTEIN. Głównym jego celem jest wykorzystanie w okresie grzewczym energii słonecznej, pobranej i zmagazynowanej w lecie. W zamontowanym systemie znaczna część energii cieplnej pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł energii, którymi w tym przypadku są kolektory słoneczne o łącznej powierzchni ponad 150 m2. Służą one do podgrzewania wody zgromadzonej w zbiorniku. Dzięki temu 800 m3 wody w okresie wiosenno-letnim akumuluje 167,6 GJ energii. Aby lepiej zobrazować tę wielkość, możemy posłużyć się przykładem czteroosobowego gospodarstwa domowego. Rocznie zużywa ono 6,84 GJ energii, zatem zbiornik jest w stanie zgromadzić energię potrzebną do zaspokojenia całorocznego zapotrzebowania energetycznego 24,5 takich gospodarstw. System będzie wykorzystywany w okresie zimowym do ogrzewania pomieszczeń, zaś w lecie do ich klimatyzacji, która wykorzysta przechowane zimą zimne powietrze. Tym, co odróżnia działający obecnie sezonowy magazyn ciepła w Ząbkach, jest jego połączenie ze sprężarkową pompą ciepła. Poza Polską wykorzystuje się zwykłe kotły w połączeniu z kolektorami słonecznymi. Sprzężenie z pompami ciepła jest znacznie bardziej opłacalne – podnosi efektywność energetyczną o 20 proc., zmniejsza zużycie energii pierwotnej o 35 proc., a koszty o 25 proc.