Fizjoterapia
Pierwszy egzoszkielet dla dzieci z drukarki 3D
Konrad Wojciechowski
Konsultacja medyczna: prof. Marek Macko
W Bydgoszczy opracowano pierwszy w Polsce nowatorski egzoszkielet dla dzieci w całości wykonany w technologii druku 3D. Urządzenie ma pomóc m.in. w aktywizowaniu mięśni do pracy podczas codziennej aktywności dziecka.
Za projekt odpowiadają naukowcy z dwóch bydgoskich ośrodków uniwersyteckich: prof. dr hab. Aleksander Goch i dr Emilia Mikołajewska z Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK i prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Macko, dr inż. Dariusz Mikołajewski i mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW. Opracowanie wynalazku trwało ponad rok.
Naukowcy podzielili się kompetencjami. Zespół badawczy z Collegium Medicum odpowiadał za stronę medyczną – funkcjonalność egzoszkieletu dla użytkowników z uwzględnieniem ograniczeń układu kostno-mięśniowego pacjenta. Grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zadbała o zaplecze techniczne – drukarki 3D oraz specjalistyczne skanery do obrazowania diagnostycznego. Pomiarem użytkowników, obróbką danych, wydrukiem oraz składaniem komponentów egzoszkieletu zajmowały się oba zespoły badawcze.
Instytut Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW od kilku lat angażuje się w prace nad wdrożeniem osiągnięć inżynierii odwrotnej w medycynie. Opracowuje światłoutwardzalne implanty stomatologiczne, protezy piersi po mastektomii, a teraz współtworzył pierwszy prototyp pasywnego egzoszkieletu.