Made in poland
Pierwsze w Polsce jednoczasowe przeszczepienie wątroby i płuc
Wojciech Skowroński
Lekarze z dwóch śląskich szpitali – Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach i Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu – przeszczepili 21-letniemu pacjentowi wątrobę i płuca. O sukcesie trwającej blisko 14 godzin operacji poinformowali po kilku tygodniach, gdy nabrali pewności, że u młodego mężczyzny przeszczepione narządy pracują prawidłowo.
21-latek od urodzenia choruje na mukowiscydozę. To właśnie ta choroba doprowadziła u niego do nieodwracalnego uszkodzenia płuc, ciężkich zaburzeń metabolicznych, marskości wątroby oraz skrajnego wyniszczenia.
Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu podkreślają, że sukces to efekt dwuletniej zespołowej pracy specjalistów pulmonologów i chirurgów.
– Poprzedni zespół postanowił rozwijać program przeszczepiania płuc w Gdańsku i w związku z tym na początku 2018 roku SCCS w Zabrzu pozostało bez obsady chirurgicznej wykonującej przeszczepienia płuc i obsługującej część pulmonologiczną – wspomina dr n. med Tomasz Stącel, kardiochirurg SCCS biorący udział w zabiegu.
Gdy prof. Marian Zembala, dyrektor SCCS, powierzył prowadzenie oddziału dr. hab. med. Markowi Ochmanowi, specjaliście w dziedzinie pulmonologii i transplantologii klinicznej, który skupił w swoim gronie część kardiochirurgów ośrodka, zespół był gotowy do nowych wyzwań.
– Dwóch pulmonologów (dr hab. Marek Ochman i dr Mirosław Nęcki) oraz trzech kardiochirurgów (dr Maciej Urlik, dr Tomasz Stącel, dr Remigiusz Antończyk) stanowi trzon nowego zespołu – wspomina dr Stącel. Dodatkowo od strony chirurgicznej wsparciem jest dr Piotr Pasek pobierający narządy od dawców.
W czasie dwuletniej współpracy lekarze odbyli staże w ośrodku w Hanowerze – jednym z najlepszych na świecie, specjalizującym się w procedurach przeszczepiania płuc (zaledwie 2 proc. śmiertelności).
– Powiedzieliśmy sobie: uczmy się od najlepszych. Skopiowaliśmy program hanowerskiego ośrodka i po dwóch latach śmiertelność po klasycznych przeszczepieniach płuc w naszym ośrodku zmalała do 3 proc. – dodaje dr Stącel.
Po tych doświadczeniach zespół chirurgów, za namową dr. Urlika, kardiochirurga SCCS, postanowił przygotować się do przeszczepienia wątroby i płuc.
– To właśnie dr Urlik wychodził wszystkie potrzebne zgody i akredytacje, nawiązując kontakt z dr. hab. med. Robertem Królem, specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej oraz transplantologii klinicznej w SPSK im. Andrzeja Mielęckiego – dodaje dr Stącel.
Pierwszy pacjent spełniający kryteria do przeprowadzenia jednoczasowego przeszczepienia wątroby i płuc został przyjęty do zabrzańskiego ośrodka przed rokiem. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań wymaganych do tego zabiegu (najpierw w SCCS w Z...