BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Diabetologia
Krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych i cukrzyca – leczenie zachowawcze
prof. dr hab. med. Andrzej Szuba
Rozwój angiopatii cukrzycowej może doprowadzić do amputacji kończyny, dlatego u chorych na cukrzycę niezwykle istotną rolę odgrywa prewencja, wczesne rozpoznanie i terapia niedokrwienia kończyn.
CELE ARTYKUŁU
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien umieć:
• wymienić metody leczenia zachowawczego krytycznego niedokrwienia kończyn dolnych u osób z cukrzycą
• ocenić skuteczność metod leczenia zachowawczego krytycznego niedokrwienia kończyn dolnych u osób z cukrzycą
• potrafić skierować chorego z krytycznym niedokrwieniem kończyn dolnych do leczenia zachowawczego
Epidemia cukrzycy dotyczy coraz większej części naszego społeczeństwa. Według wyników badania SCREEN-POL 2 zaburzenia gospodarki węglowodanowej występują u 8,1% osób >45. r.ż.1 Z tego powodu rośnie też liczba chorych z powikłaniami cukrzycy. Angiopatia cukrzycowa prowadząca do niedokrwienia kończyn jest główną przyczyną nieurazowych amputacji kończyn na świecie. Według American Diabetes Association (ADA) 60% nieurazowych amputacji kończyn jest spowodowanych cukrzycą.2 Amputacja kończyny nie tylko zdecydowanie pogarsza jakość życia, lecz także zwiększa śmiertelność. Pięcioletnia śmiertelność u chorych z wysokimi amputacjami może sięgać 70%,3 dlatego tak ważne jest zarówno zapobieganie, jak i wczesne rozpoznanie oraz leczenie niedokrwienia kończyn u chorych na cukrzycę.
U pacjentów z cukrzycą i przewlekłym krytycznym niedokrwieniem kończyny (CLI – critical limb ischemia) rozważamy przede wszystkim endowaskularną lub chirurgiczną rewaskularyzację. Jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia takiego zabiegu, musimy podjąć próbę leczenia zachowawczego.
Farmakoterapia
Jedynymi lekami, które w publikowanych badaniach wykazywały pewną skuteczność w leczeniu krytycznego niedokrwienia kończyn dolnych, również u chorych na cukrzycę, są prostanoidy.
Do metod niefarmakologicznych stosowanych w leczeniu krytycznego niedokrwienia kończyn należą:
- przerywana kompresja pneumatyczna
- tlenoterapia hiperbaryczna
- podciśnieniowe systemy leczenia ran
- stymulacja rdzenia kręgowego.
Leczenie farmakologiczne CLI u chorych na cukrzycę obejmuje:
- zwalczanie towarzyszących czynników ryzyka sercowo-naczyniowego (statyny, leki antyagregacyjne)
- leczenie miejscowe rany i zakażenia
- odpowiednie wyrównanie cukrzycy
- stosowanie leków poprawiających ukrwienie.
W tej grupie pewną skuteczność leczenia wykazano jedynie dla prostaglandyn. Próby leczenia czynnikami stymulującymi angiogenezę, w tym próby wykorzystania terapii genowej oraz transplantacji komórek macierzystych, jak dotąd okazały się nieskuteczne.
Metody niefarmakologiczne w leczeniu krytycznego niedokrwienia kończyn u chorych na cukrzycę
Przerywana kompresja pneumatyczna
Przerywana kompresja pneumatyczna u chorych z krytycznym niedokrwieniem kończyn poprawia ukrwienie poprzez zwiększenie gradientu tętniczo-żylnego głównie w wyniku zmniejszenia zastoju żylnego.4 Urządzenia stosowane do kompresji pneumatycznej w leczeniu niedokrwienia kończyn dolnych różnią się od urządzeń wykorzystywanych w terapii obrzęków kończyn. Mankiet zakładany na kończynę dolną jest zwykle dwuczęściowy – obejmuje stopę i łydkę. Stosowane ciśnienia są wyższe – do 120 mmHg. Mankiety są pompowane w czasie kilku sekund w kolejności stopa – łydka. Liczba cykli wynosi 1-3/min. Leczenie stosuje się zwykle od jednej do kilku godzin dziennie nawet przez kilka miesięcy. Przerywana kompresja pneumatyczna może też wpływać na angiogenezę poprzez zwiększenie ekspresji czynnika wzrostu śródbłonka (VEGF – vascular endothelial growth factor) i białka chemotaktycznego dla monocytów (MCP-1 – monocyte chemotactic protein-1) w niedokrwionych mięśniach.5 Wyniki opublikowanych badań obserwacyjnych przeprowadzonych z udziałem niewielkich grup pacjentów wskazują na skuteczność tej metody w leczeniu krytycznego niedokrwienia.6,7
W małym kontrolowanym badaniu z Mayo Clinic w grupie pacjentów z krytycznym niedokrwieniem poddanych przerywanej kompresoterapii w 18-miesięcznej obserwacji odsetek amputacji był istotnie niższy niż w grupie leczonej tradycyjnie (17% vs 58%) również u chorych na cukrzycę.8
Przerywana kompresja pneumatyczna jest metodą bezpieczną i można ją stosować u chorych z CLI, u których inne sposoby leczenia okazały się nieskuteczne. Wytyczne TASC2 (The Inter-Society Consensus) z 2008 r., podobnie jak wytyczne ESC (European Society of Cardiology) z 2011 r., nie uwzględniają, chyba niesłusznie, tej metody w swoich rekomendacjach.9,10 W Polsce jest ona mało znana i rzadko stosowana.