ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przypadek kliniczny
Stwardnienie guzowate ze splątaniem i pobudzeniem w obrazie klinicznym
Shruthi Konda
W artykule opisano przypadek stwardnienia guzowatego z towarzyszącym splątaniem i pobudzeniem. Przedstawiono w skrócie opis choroby oraz wskazano informacje istotne dla lekarzy stykających się z podobnymi przypadkami.
Opis przypadku
Kobieta (59 l.) z umiarkowanymi-ciężkimi problemami w uczeniu się i epilepsją w wywiadzie została przyjęta do szpitala z oznakami splątania i pobudzenia. Pacjentka przyjmuje diazepam 3 × 10 mg i fenytoinę 3 × 100 mg/24 h. W badaniu przedmiotowym stwierdzono rumieniowatą wysypkę w okolicy nosowo-wargowej. Nie odnotowano nieprawidłowości przy badaniu układu krążenia, układu oddechowego i jamy brzusznej. W badaniu neurologicznym stwierdzono obustronny brak odruchu kolanowego.
Badania laboratoryjne krwi nie wykazały istotnych nieprawidłowości; jedynymi odchyleniami od normy (w nawiasach podano wartości prawidłowe) były: lekko podwyższona aktywność fosfatazy alkalicznej, do 122 j./l (32-120 j./l), oraz zwiększone stężenie fenytoiny, wynoszące 25 mg/l (10-20 mg/l). Obraz RTG klatki piersiowej i jamy brzusznej był prawidłowy. Oceniając ponownie wykonany rok wcześniej obraz tomografii komputerowej (TK) głowy, wykryto zmiany w małych naczyniach krwionośnych wskazujące na otępienie naczyniowe.
Konsultujący psychiatra sugerował, że ostry stan splątania pacjentki nakładający się na zaburzenia tego typu o charakterze przewlekłym był prawdopodobnie wynikiem otępienia naczyniowego; ale w rozpoznaniu różnicowym uwzględniono również toksyczność fenytoiny. Zoptymalizowano dawkę fenotyiny, a w terapii splątania zastosowano diazepam i kwetiapinę. Uzyskano stopniową poprawę, po czym pacjentkę wypisano ze szpitala.
Niestety dzień później ponownie przyjęto ją do szpitala z drganiem mięśni po prawej stronie twarzy i krwiakiem okolicy okołooczodołowej. Badania laboratoryjne krwi nie wykazały nowych nieprawidłowości. Badanie moczu ujawniło zakażenie dróg moczowych, więc wdrożono leczenie przeciwbakteryjne. Wykonano TK głowy i oczodołów, które uwidoczniło liczne zwapnienia w obszarze okołokomorowym/podwyściółkowym i szczeliny naczyniówkowej – obraz odpowiadający nierozpoznanemu wcześniej stwardnieniu guzowatemu (sclerosis tuberosa). W przeprowadzonym następnie badaniu dermatologicznym stwierdzono inne objawy tej choroby: gruczolaki łojowe i włókniaki okołopaznokciowe.
Pacjentkę i jej rodzinę poinformowano o rozpoznaniu. Obecnie znajduje się pod opieką poradni genetycznej.
Dyskusja
Stwardnienie guzowate jest rzadką, uwarunkowaną genetycznie fakomatozą. Jest to schorzenie dziedziczone autosomalnie dominująco, które występuje z częstością około 1/5 000-10 000 żywych urodzeń.1 Tylko jedna trzecia przypadków występuje rodzinnie.2
Zidentyfikowano dwa odrębne loci odpowiedzialne za stwardnienie guzowate: jedno w prążku chromosomowym 9q34 (nazwane TSC1) i drugie na chromosomie 16p13 (TSC2).3 Gen TSC1 koduje białko zwane hamartyną, a gen TSC2 tuberynę. W warunkach prawidłowych hamartyna i tuberyna tworzą kompleks, który działa jako negatywny regulator cyklu komórkowego. W przypadku braku czynnych kompleksów tuberyna-hamartyna komórki krócej pozostają w fazie G1 (faza spoczynkowa cyklu komórkowego), a komórki w fazie spoczynkowej ulegają indukcji i wkraczają w cykl komórkowy,4,5 co prawdopodobnie prowadzi do powstania licznych łagodnych nowotworów w obrębie mózgu, nerek i skóry – cech klinicznych stwardnienia guzowatego.
Kryteria rozpoznania stwardnienia guzowatego opierają się na swoistych cechach obrazu klinicznego (tab. 1 i 2).6
Warunkiem rozpoznania jest spełnienie dwóch kryteriów większych lub jednego kryterium większego i dwóch mniejszych. Znana triada objawów, obejmująca napady padaczkowe, niedorozwój umysłowy i występowanie naczyniakowłókniaków twarzy (triada Vogta), występuje u mniej niż 50% pacjentów z tą chorobą.7
Stwardnienie guzowate należy do chorób rzadkich, zatem nie będzie pierwszym rozpoznaniem, o jakim pomyśli lekarz. Ponadto wiedza na temat choroby na ogół ograniczona jest do znajomości triady Vogta lub przypadków przebiegających z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi. Objawy stwardnienia guzowatego mogą się pojawić w różnym wieku, u osób z różnym fenotypem. Zatem rozpoznanie kliniczne tego schorzenia jest niezwykle trudne, a w konsekwencji rzeczywista częstość występowania choroby w populacji może być wyższa od szacowanej.
W przeprowadzonym niedawno badaniu całkowitą częstość występowania stwardnienia guzowatego w populacji oszacowano na 7-12/100 000, z czego ponad połowa pozostaje niewykryta.8 Liczby określające częstość występowania tej choroby w całej populacji stale rosną: od 1:150 000 w 1956 r., 1:100 000 w 1968 r., 1:70 000 w 1971 r., 1:34 200 w 1984 r. do 1:12 500 w 1998 r. (ostatnie dane). Może to być wynikiem stosowania nowszych metod obrazowania, takich jak USG, TK i rezonans magnetyczny, które umożliwiły rozpoznawanie trudniejszych oraz bezobjawowych przypadków stwardnienia guzowatego.
To właśnie zastosowanie techniki obrazowej pozwoliło ustalić właściwe rozpoznanie w opisanym przypadku, należy zatem docenić rolę tych metod w diagnozowaniu pacjentów z rzadkimi chorobami uwarunkowanymi genetycznie.
Komentarz
dr n. med. Dorota Domańska-Pakieła
Klinika Neurologii i Epileptologii Dziecięcej, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie
Z uwagi na wielonarządowy charakter stwardnienia guzowatego pacjent z tym schorzeniem może trafić do lekarzy różnych specjalności: dermatologa, nefrologa, kardiologa, pulmonologa, okulisty, chirurga, psychologa czy neurologa. Do tego ostatniego pacjenci ze stwardnieniem guzowatym zgłaszają się najczęściej z powodu napadów padaczkowych. Padaczka w tym schorzeniu występuje często (u ok. 60-90% chorych). Uważa się, że dotyczy ona nawet 93% pacjentów ze stwardnieniem guzowatym w wieku do 14. r.ż., ze szczytem występowania w 1. r.ż.1
Dla mnie, neurologa dziecięcego, najważniejsze jest jak najwcześniejsze prawidłowe rozpoznanie stwardnienia guzowatego u najmłodszych pacjentów, często jeszcze przed wystąpieniem napadów padaczkowych. Wczesne rozpoczęcie leczenia przeciwpadaczkowego, a nawet próby profilaktycznego leczenia na podstawie zmian napadowych w zapisie EEG gwarantują lepszy rozwój dziecka i mniejsze ryzyko rozwoju lekooporności.2
Istotne jest także poradnictwo genetyczne dla młodych rodziców planujących kolejne dzieci. Stwardnienie guzowate dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący. Jeżeli choruje jedno z rodziców, to ryzyko przekazania choroby potomstwu wynosi 50%. Jeżeli rodzice są zdrowi, ryzyko to maleje do około 2% z uwagi na możliwość mozaikowatości gonadalnej. Ponieważ jest to choroba wielonarządowa, w momencie ustalania rozpoznania należy ocenić wszystkie narządy, które mogą być zajęte, a więc ośrodkowy układ nerwowy, narząd wzroku, nerki, wątrobę, serce, a u dorosłych pacjentów, szczególnie kobiet – płuca.1,3
W artykule przedstawiono kryteria rozpoznania stwardnienia guzowatego opracowane przez Tuberous Sclerosis Consensus Conference w 1998 r.4 Różne objawy występują u pacjentów w różnym wieku. Często pierwszymi objawami, które można stwierdzić już prenatalnie, są mnogie guzy serca i guzki korowe w mózgu. Po urodzeniu mogą być obecne zmiany odbarwieniowe (znamiona bezbarwne, hypomelanotic macules) na skórze. Kryterium dotyczące zmian odbarwieniowych jest spełnione, jeśli występuje >3 znamion bezbarwnych. Niektórzy autorzy uważają, że występują one u 100% pacjentów do 5. r.ż. i 58% powyżej 30. r.ż. Dla pacjentów dorosłych charakterystyczne są zmiany na skórze twarzy o typie naczyniakowłókniaków (angiofibroma), zwane znamionami Pringle’a. Typowo są one zlokalizowane symetrycznie na nosie i przyśrodkowych częściach policzków. Stwierdza się je u około 80% pacjentów powyżej 5. r.ż. Ten rodzaj zmian obserwowano w opisywanym przypadku. U dorosłych pacjentów bardzo często występują zmiany w nerkach. U 70-90% chorych stwierdza się obecność mnogich zmian o typie naczyniakomięśniakotłuszczaków (angiomyolipoma).1,3 Powikłania tego nie stwierdzono w omawianym przypadku.
Prezentowany przypadek 59-letniej kobiety leczonej z powodu padaczki diazepamem i fenytoiną, skierowanej do szpitala z powodu splątania i pobudzenia, rzeczywiście może sprawiać trudności diagnostyczne. Choroba u tej pacjentki przebiega skąpoobjawowo, a przedstawiony wywiad jest niekompletny. Przykład jest mało szkoleniowy, jednak pokazuje, jakie trudności diagnostyczne może powodować ta choroba.
Nie wiemy, od kiedy pacjentka choruje na padaczkę, w wywiadzie odnotowano trudności w nauce, które mogły wiązać się z obecnością napadów padaczkowych lub upośledzenia umysłowego. Splątanie rzeczywiście mogło być wynikiem zbyt wysokiego stężenia fenytoiny. Podstawowym błędem opóźniającym ustalenie prawidłowego rozpoznania była niewłaściwa interpretacja tomografii komputerowej (TK) mózgu. Zwapnienia okołokomorowe i śródmózgowe typowe dla stwardnienia guzowatego (90-100% pacjentów) zostały zinterpretowane jako zmiany naczyniopochodne. Prawidłowa interpretacja obrazu TK mózgu w powiązaniu z obecnością zmian typu angiofibroma twarzy upoważniała do rozpoznania stwardnienia guzowatego. Choroba przebiegała u pacjentki skąpoobjawowo, nie stwierdzono u niej zmian narządowych w nerkach, wątrobie ani płucach.
W przypadku padaczki w przebiegu stwardnienia guzowatego najskuteczniejszym lekiem jest wigabatryna. Jej skuteczność oceniana jest na 95%. Wigabatryna jest inhibitorem aminotransferazy kwasu γ-aminomasłowego (GABA-aminotransferazy), a według jednej z hipotez za padaczkę występującą w tej chorobie odpowiedzialny jest niedobór interneuronów GABA-ergicznych.1,3
Należy pamiętać, że stosowanie fenytoiny, która jest induktorem układu cytochromu P450, wiąże się z przyspieszonym metabolizmem witaminy D3 i podwyższeniem aktywności fosfatazy alkalicznej, co u kobiet, szczególnie w okresie menopauzy, może skutkować osteoporozą. W takich przypadkach zaleca się suplementację witaminy D3. Fenytoina jest lekiem stosowanym obecnie w Polsce dość rzadko z uwagi na interakcje z innymi lekami, objawy niepożądane i negatywny wpływ na funkcje poznawcze. Diazepam jest lekiem stosowanym doraźnie.
Aby prawidłowo rozpoznać stwardnienie guzowate, należy znać objawy i przebieg tego dość rzadkiego schorzenia. U dorosłych pacjentów rozpoznanie jest dużo łatwiejsze i możliwe często już na podstawie badania przedmiotowego. Czasem samo rozpoznanie stwardnienia guzowatego można ustalić już po dokładnym obejrzeniu skóry pacjenta, a w niektórych przypadkach jest to możliwe dopiero po wykonaniu badań dodatkowych. Połączenie w całość objawów z różnych narządów daje dużą satysfakcję lekarzowi i pozwala prawidłowo zaplanować badania kontrolne u chorego oraz udzielić mu porady genetycznej.
Obecnie stwardnienie guzowate leczy się głównie objawowo. W przypadku padaczki stosujemy leki przeciwpadaczkowe lub metody niefarmakologiczne, takie jak leczenie operacyjne, wszczepienie stymulatora nerwu błędnego czy dieta ketogenna. Zmiany w zapisie EEG wyprzedzają pojawienie się napadów padaczkowych. Utrzymywanie się wyładowań bioelektrycznych w mózgu, zwłaszcza hipsarytmii, prowadzi do opóźnienia rozwoju. Dlatego wdrożenie leczenia przeciwpadaczkowego tylko na podstawie zmian w zapisie EEG wydaje się logiczne i uzasadnione.2
Guzy serca są jedyną zmianą narządową w stwardnieniu guzowatym, która z wiekiem znika i najczęściej nie powoduje dolegliwości. Czasem leczenia farmakologicznego wymagają zaburzenia rytmu serca czy niewydolność krążenia.5 Jeśli występują zmiany w nerkach, stosuje się częściową embolizację lub resekcję bądź – w przypadku niewydolności nerek – dializy. Zmiany w płucach leczy się terapią hormonalną lub wykonując przeszczep płuca. Zmiany skórne można usuwać laserowo, chirurgicznie, za pomocą krioterapii lub dermabrazji.3
Poznanie mechanizmów działania produktów genów i ich wpływ na szlak mTOR (mammalian target of rapamycin) stworzyło możliwości leczenia przyczynowego.6 Rapamycyna i jej analogi wpływają na szlak mTOR w podobny sposób jak produkty uszkodzonych genów. Opublikowano wyniki badań klinicznych stosowania rapamycyny z bardzo dobrym efektem w przypadku angiomyolipoma nerek, guzów typu SEGA (subependymal giant cell astrocytoma) i limfangioleiomiomatozy płuc; uzyskano także dobre efekty stosowania tego leku w terapii padaczki w badaniach na modelach zwierzęcych.6-9 Analog rapamycyny – ewerolimus – został zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych do leczenia podwyściółkowego gwiaździaka olbrzymiokomórkowego w przebiegu stwardnienia guzowatego u pacjentów w wieku ≥3 lat, którzy wymagają terapii, ale nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. W 2011 r. lek ten został zarejestrowany w wyżej wymienionym wskazaniu także przez European Medicines Agency (EMEA) w krajach Unii Europejskiej. Po raz pierwszy został dopuszczony do leczenia w Szwajcarii.
Z artykułu warto zapamiętać, że u pacjenta z padaczką i typowymi zmianami skórnymi w diagnostyce różnicowej należy uwzględnić stwardnienie guzowate.
Piśmiennictwo:
1. Curatolo P, Jóźwiak S. Tuberous sclerosis. Lancet 2008;372:657-68.
2. Jóźwiak S, Kotulska K, Domańska-Pakieła D, et al. Antiepileptic treatment before the onset of seizures reduces epilepsy severity and risk of mental retardation in infants with tuberous sclerosis complex. Eur J Ped Neurol 2011;15:424-31.
3. Domańska-Pakieła D, Kotulska K, Jóźwiak S. Stwardnienie guzowate – postępy w diagnostyce i leczeniu. Neurologia Dziecięca 2008;33:11-22.
4. Roach ES, Gomez MR, Northrup H. Tuberous sclerosis complex consensus conference: revised clinical diagnostic criteria. J Child Neurol 1998;13:624-28.
5. Jóźwiak S, KotulskaK, Kasprzyk-Obara J, et al. Clinical and genotype studies of cardiac tumours in 154 patients with tuberous sclerosis complex. Pediatrics 2006;118:1146-51.
6. Wong M. Mammalian target of rapamycin (mTOR) inhibition as a potential antiepielptogenic therapy: From tuberous sclerosis to common acquired epilepsies. Epilepsia 2010;51:27-36.
7. Herry I, Neukirch C, Debray MP, et al. Dramatic effect of sirolimus on renal angiomyolipomas in patients with tuberous sclerosis complex. Eur J Inter Med 2007;18:76-77.
8. Franz D, Leonard J, Tudor C, et al. Rapamycin causes regression of astrocytomas in tuberous sclerosis complex. Ann Neurol 2006;59:490-498.
9. Bissler J, McCormack FX, Young LR, et al. Sirolimus for angiomyolipoma in tuberous sclerosis complex or lymphangioleiomyomatosis. N Eng J Med 2008;358:140-51.