ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Kardiologia
Profilaktyka chorób układu krążenia u kobiet: aktualizacja praktyki klinicznej
Doug Campos-Outcalt, MD, MPA
W SKRÓCIE
Postępowanie zalecane w celu redukcji ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia u kobiet. Porównanie wytycznych AHA (American Heart Association) z 2011 r. i zaleceń USPSTF (United States Preventive Services Task Force) podkreśla korzyści płynące z zastosowania wybranych zaleceń pochodzących z obu dokumentów.
WStanach Zjednoczonych ok. 3 spośród 4 (71,9%) kobiet i 72,6% mężczyzn w wieku 60-79 lat ma rozpoznaną chorobę układu krążenia. To główna przyczyna zgonów, pomimo wyraźnego zmniejszenia wskaźnika śmiertelności w ostatnich 40 latach. Częstość występowania choroby naczyń mózgowych w tej samej grupie wiekowej wynosi 8,2% u kobiet i 7,2% u mężczyzn.1
Wskaźnik zgonów dla ogółu dorosłych skorygowany względem wieku wynosi 135,1/100 000 z powodu choroby wieńcowej i 44,1/100 000 z powodu choroby naczyń mózgowych. W 2007 r. choroby układu krążenia były przyczyną 34,5% przypadków zgonów kobiet i 32,7% mężczyzn.1
Dowody na istnienie różnic w przebiegu chorób układu krążenia u kobiet i mężczyzn doprowadziły do opracowania przez AHA (American Heart Association) w 1999 r. zaleceń dotyczących zapobiegania chorobom układu krążenia u kobiet, a kolejne zaktualizowane wersje wytycznych ukazały się w 2004 i 2007 r.2-4 Poza kilkoma wyjątkami zalecenia te nie różniły się od wytycznych dotyczących mężczyzn. Obecnie podejście to się zmieniło.
W najnowszych, zaktualizowanych wytycznych AHA z 2011 r. zwrócono na przykład uwagę na różnice związane z płcią, a także na powikłania w trakcie ciąży, stanowiące główny czynnik ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.
Aktualizacja wytycznych AHA (2011 r.): co nowego?
W zaktualizowanych wytycznych dotyczących profilaktyki chorób układu krążenia u kobiet położono większy nacisk na stany zwiększające ryzyko rozwoju choroby serca, które są specyficzne dla kobiet lub występują głównie u nich. Należą do nich: cukrzyca ciążowa i inne powikłania związane z ciążą, toczeń układowy i reumatoidalne zapalenie stawów. Niektóre zmiany dotyczą:
• uznania stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciążowej i nadciśnienia indukowanego ciążą jako kryteriów włączenia do grupy „zagrożenia ryzykiem”
• zmiany kryterium „dużego ryzyka” dotyczącego oszacowania ryzyka rozwoju chorób układu krążenia w ciągu 10 lat z ≥20% na ≥10%
• podkreślenia wyzwań związanych z różnorodnością obszarów działania oraz zaleceń dotyczących pracowników ochrony zdrowia, którzy poprzez rozwój kompetencji kulturowych zwiększają swoją świadomość i podejmują kroki mające na celu zmniejszenie różnic w poziomie ochrony zdrowia
• ponownego zdefiniowania najniższej kategorii ryzyka określonej mianem „idealnego stanu zdrowia układu krążenia” (ideal cardiovascular health), zarezerwowanej dla kobiet z prawidłowym ciśnieniem krwi, stężeniem cholesterolu i glukozy na czczo oraz przestrzegających zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia.
AHA podkreśla, że aktualne wytyczne wynikają z kryteriów o udowodnionej skuteczności, a nie z dowodów naukowych;5 mimo to praktyczne wskazówki zawarte w dokumencie są niejasne.
W artykule przedstawiono zasady postępowania zalecane przez AHA (American Heart Association) w przypadku wszystkich kobiet (tab. 1) oraz porównano wytyczne AHA z zaleceniami USPSTF (US Preventive Services Task Force)6 (tab. 2).
Ocena ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia według AHA
Nowe wytyczne zalecają ocenę ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia u każdej kobiety i przypisanie jej do jednej z trzech grup: wysokiego ryzyka, umiarkowanego ryzyka i bez ryzyka sercowo-naczyniowego (tab. 3).
Następnie na podstawie algorytmu, w zależności od ryzyka wyjściowego, należy ocenić, jakie postępowanie prewencyjne powinno się zalecić.
Ta metoda klasyfikacji stwarza trudności z kilku istotnych powodów. Kobiety o znacznie różniących się profilach ryzyka są przypisywane do licznej „grupy ryzyka”. W wytycznych zaleca się ponadto przeprowadzenie badań, których skuteczność w diagnostyce subklinicznych postaci chorób naczyń nie została udowodniona. Co więcej, niektóre terminy określające kryteria zagrożenia ryzykiem, takie jak „brak aktywności fizycznej” czy „nieprawidłowa dieta”, są nieprecyzyjne.
Niektóre zalecenia dotyczące wszystkich kobiet, niezależnie od poziomu ryzyka
Wytyczne AHA dotyczące wszystkich kobiet (tab. 1) obejmują: zapobieganie paleniu tytoniu lub zaprzestanie palenia, utrzymanie optymalnej masy ciała, regularną aktywność fizyczną i dietę sprzyjającą zapobieganiu chorobom układu krążenia. W zaleceniach położono również nacisk na konieczność kontroli głównych czynników ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia w połączeniu z modyfikacją stylu życia i diety (podejście preferowane) lub farmakoterapią. Radykalność sposobu osiągnięcia wyznaczonych celów terapeutycznych zależy od poziomu istniejącego ryzyka i obecności innych czynników ryzyka.
W wytycznych nie zaleca się niektórych sposobów postępowania często stosowanych w profilaktyce chorób układu krążenia, ponieważ udokumentowano ich nieskuteczność. Do sposobów tych należą przyjmowanie estrogenów, selektywnych modulatorów receptorów estrogenowych (SERM – selective estrogen receptor modulator), witamin o właściwościach antyoksydacyjnych (witaminy E, C, β-karotenu), kwasu foliowego, łącznie z witaminami B6 i B12 lub bez nich oraz kwasu acetylosalicylowego (w prewencji choroby wieńcowej) u zdrowych kobiet <65. r.ż.