ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Dermatologia
Rozległy wrzodziejący guz skóry twarzy
dr n. med. Iwona Chlebicka, dr n. med. Andrzej Bieniek, dr hab. med. Joanna Maj
Opis przypadku
63 -letnia kobieta została przyjęta na Oddział Chirurgii Plastycznej Kliniki Dermatologii w celu leczenia guza umiejscowionego na prawym policzku, rozwijającego się na podłożu zdrowej skóry od siedmiu lat.
Przy przyjęciu stwierdzono obecność dużego, rozpadającego się guza o wymiarach 6×7 cm (ryc. 1).
Od kilku miesięcy pacjentka była zaniepokojona jego szybszym niż wcześniej wzrostem, co było powodem konsultacji dermatologicznej. Kobieta chorowała na niedoczynność tarczycy i z tego powodu leczona była lewotyroksyną 75 µg/24 h, poza tym nie zgłaszała innych chorób przewlekłych, nie przyjmowała również innych leków. W badaniu przedmiotowym regionalne węzły chłonne nie były powiększone. W USG węzłów chłonnych i jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej nie wykazano patologii.
Pacjentka została zakwalifikowana do leczenia chirurgicznego. Zmianę usunięto z marginesem 10 mm. Podczas operacji wycięto skórę i tkankę podskórną częściowo wraz z nacieczonym podłożem powięziowo-mięśniowym (ryc. 2).
Do badania histopatologicznego przekazano tkanki guza oraz sześć fragmentów tkanek miękkich podłoża i fragment kości dolnego brzegu oczodołu, znajdujące się w rzucie dna guza. Wynik badania histopatologicznego potwierdził podejrzewane rozpoznanie guza, zaś w tkankach z marginesów chirurgicznych nie wykryto zmian patologicznych.
Po uzyskaniu wyników badań histologicznych ubytek zamknięto przeszczepem skóry pełnej grubości z okolicy nadobojczykowej prawej (ryc. 3).
Rycina 3. Stan po przeszczepieniu zdrowej skóry pełnej grubości z okolicy nadobojczykowej prawej (w trakcie gojenia)
Aby zwiększyć szanse na prawidłowe wgojenie się przeszczepu, uciśnięto go opatrunkiem wiązanym. Pacjentce zalecono okresową kontrolę w poradni chirurgii plastycznej w ciągu pięciu lat od leczenia. Kontrola będzie obejmowała badanie okolicy rany pooperacyjnej, badania palpacyjne regionalnych węzłów chłonnych oraz badania obrazowe: USG węzłów chłonnych szyjnych, USG jamy brzusznej, a także RTG klatki piersiowej.
Pytania (prawidłowych odpowiedzi może być kilka):
1. Najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem w opisywanym przypadku jest:
a. Rak kolczystokomórkowy
b. Brodawka łojotokowa
c. Grzybica głęboka skóry