ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowości w praktyce
Zmniejszanie ryzyka powikłań podczas stosowania leków antyagregacyjnych i NLPZ Konsensus ekspertów ACCF, ACG i AHA
dr n. med. Sławomir Katarzyński
Omówienie publikacji
Stosowanie NLPZ i leków antyagregacyjnych
Do istotnych powikłań ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego dochodzi u 1 na 20 osób stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a w grupie pacjentów w podeszłym wieku liczba ta wzrasta do 1 na 7. Ryzyko owrzodzeń znacząco zwiększa łączenie NLPZ, w tym także wybiórczych inhibitorów COX-2 (koksybów), z kwasem acetylosalicylowym w małych dawkach kardiologicznych. Ani stosowanie w preparatach kwasu acetylosalicylowego substancji zobojętniających, ani powlekanie tych preparatów, aby uwalniały się dopiero w jelitach, nie zwiększa bezpieczeństwa terapii. Zwiększa się ono natomiast wraz ze zmniejszeniem dawki kwasu acetylosalicylowego. Dlatego zaleca się, by:
- przed rozpoczęciem terapii antyagregacyjnej ustalić, czy w przeszłości u pacjenta występowała choroba wrzodowa (niekoniecznie z krwawieniem) – jeżeli tak, wskazane jest wykonanie testu na obecność Helicobacter pylori, a jeśli wynik jest dodatni, należy przeprowadzić eradykację; w wykrywaniu zakażenia preferowane są testy na obecność antygenów H. pylori w stolcu i testy oddechowe
- w przewlekłym leczeniu nie należy przekraczać dawki kwasu acetylosalicylowego powyżej 81 mg/24h
- u pacjentów z dużym ryzykiem owrzodzeń (patrz niżej) przyjmujących sam kwas acetylosalicylowy lub z NLPZ należy dodatkowo stosować leki gastroprotekcyjne – inhibitory pompy protonowej (IPP).
Łączenie leków przeciwzakrzepowych i antyagregacyjnych
Leki przeciwzakrzepowe (heparyna niefrakcjonowana, drobnocząsteczkowa i doustne antykoagulanty) podawane razem z kwasem acetylosalicylowym istotnie zwiększają ryzyko krwawień zewnątrzczaszkowych, w tym głównie z przewodu pokarmowego. Podejmując decyzję o terapii skojarzonej lekami antyagregacyjnymi i przeciwzakrzepowymi, zawsze należy indywidualnie określić stosunek korzyści do ryzyka powikłań, biorąc pod uwagę wszystkie zmienne o istotnym znaczeniu. Zaleca się, aby:
- u chorych poddanych terapii skojarzonej lekiem przeciwzakrzepowym (heparyna niefrakcjonowana, drobnocząsteczkowa lub doustne antykoagulanty) i kwasem acetylosalicylowym rutynowo stosować inhibitory pompy protonowej
- w razie połączenia kwasu acetylosalicylowego z klopidogrelem i doustnym lekiem przeciwzakrzepowym wartość INR powinna mieścić się w przedziale 2,0-2,5.
Ocena ryzyka krwawień z przewodu pokarmowego
Jest ono wysokie, jeżeli 1) chory przebył w przeszłości krwawienie z przewodu pokarmowego lub 2) pacjent wymaga terapii skojarzonej dwoma lekami antyagregacyjnymi albo lekiem antyagregacyjnym i przeciwzakrzepowym bądź 3) występują jednocześnie przynajmniej dwa z następujących czynników obciążających:
- wiek ≥60 r.ż.
- leczenie glikokortykosteroidami
- objawy dyspeptyczne lub wynikające z choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej.
Wszyscy pacjenci, których na podstawie wyżej wymienionych kryteriów można zakwalifikować do grupy wysokiego ryzyka, powinni otrzymywać inhibitory pompy protonowej w uzupełnieniu leczenia zasadniczego. Korzyści z takiego postępowania są największe u chorych najwyższego ryzyka, u których uzyskuje się znaczącą redukcję częstości powikłań krwotocznych.
Postępowanie u chorych, u których podczas leczenia antyagregacyjnego doszło do krwawienia z przewodu pokarmowego
W przypadku wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego w trakcie leczenia antyagregacyjnego kwestia przerwania terapii kwasem acetylosalicylowym lub klopidogrelem jest kontrowersyjna, ponieważ brakuje odpowiednich badań na ten temat. W związku z tym decyzje o wstrzymaniu lub kontynuacji terapii należy podejmować na podstawie oceny indywidualnego ryzyka.
Nie zaleca się natomiast zamiany kwasu acetylosalicylowego na klopidogrel, lecz dołączenie inhibitora pompy protonowej. Postępowanie takie jest skuteczniejsze w profilaktyce nawrotu krwawienia.
Zabiegi endoskopowe u pacjentów przyjmujących leki antyagregacyjne
Z uwagi na brak jednoznacznego potwierdzenia wzrostu częstości powikłań krwotocznych po zabiegach wykonywanych bez uprzedniego odstawienia leków antyagregacyjnych, u chorych wysokiego ryzyka powikłań zakrzepowych w razie planowych procedur tego typu należy rozważyć nieprzerwane ich stosowanie.
Podsumowanie
Zgodnie ze stanowiskiem towarzystw amerykańskich: American College of Cardiology Foundation, American College of Gastroenterology i American Heart Association, na profilaktykę powikłań żołądkowo-jelitowych u pacjentów leczonych lekami antyagregacyjnymi lub niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi składa się eradykacja zakażenia H. pylori u osób z chorobą wrzodową w wywiadzie oraz niezależnie od tego stosowanie profilaktyki farmakologicznej u pacjentów najbardziej zagrożonych owrzodzeniami. Lekami z wyboru w profilaktyce powikłań ze strony układu pokarmowego są inhibitory pompy protonowej.
Komentarz
prof. dr hab. med. Adam Witkowski
prof. dr hab. med. Jarosław Reguła
prof. dr hab. med. Adam Witkowski, Instytut Kardiologii, Warszawa
Problem powikłań po stosowaniu leków antyagregacyjnych, takich jak kwas acetylosalicylowy i klopidogrel, oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych w ciągu ostatnich lat narasta lawinowo. Jest to spowodowane tym, że na świecie wiele milonów pacjentów kardiologicznych przyjmuje na stałe i przez długi czas leki antyagregacyjne, a prawdopodobnie jeszcze więcej osób jest leczonych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Głównymi powikłaniami związanymi ze stosowaniem takiej farmakoterapii są krwawienia z przewodu pokarmowego, które czasami mogą przybierać groźną postać, zagrażającą bezpośrednio zdrowiu, a nawet życiu chorego. W związku z tym dobrze się stało, że w ubiegłym roku w październikowej edycji „Journal of the American College of Cardiology” opublikowano stanowisko ekspertów dotyczące zapobieganiu tym powikłaniom i sposobom postępowania w przypadku ich wystąpienia. Ujęte w zwarte ramy zalecenia mogą stanowić cenne źródło praktycznych wskazówek i algorytmów postępowania dla wszystkich praktykujących lekarzy, ze szczególnym uwzględnieniem kardiologów i kardiochirurgów (choroba wieńcowa), radiologów inwazyjnych i chirurgów naczyniowych (miażdżyca naczyń obwodowych), neurologów (przebyty udar niedokrwienny mózgu) oraz reumatologów (różnego rodzaju zapalne choroby stawów). Główne wnioski płynące ze wspomnanego wyżej artykułu dotyczą kilku istotnych spraw.
Po pierwsze, należy uświadomić sobie, że są chorzy szczególnie narażeni na krwawienia z przewodu pokarmowego, tacy jak pacjenci w starszym wieku i stosujący przewlekle terapię skojarzoną, np. kwas acetylosalicylowy w połączeniu z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (czego w zasadzie należy unikać), kwas acetylosalicylowy z klopidogrelem czy też potrójną terapię upośledzającą znacznie krzepliwość krwi (kwas acetylosalicylowy + kolpidogrel + acenokumarol lub warfaryna). Należy zawsze, co wyraźnie podkreślają autorzy artykułu, ustalić indywidualne wskazania do tego typu leczenia, stosować najmniejsze działające dawki (szczególnie przy terapii skojarzonej ważna jest dawka doustnego antykoagulantu, która nie powoduje zwiększenia wskaźnika INR powyżej 2,5!), a w grupach szczególnie zagrożnych wystąpieniem krawienia z przewodu pokarmowego prewencyjnie podawać leki z grupy inhibitorów pompy protonowej.
Po drugie, u chorych, którzy przebyli już krwawienie z przewodu pokarmowego, zaleca się sprawdzenie, czy nie mają infekcji Helicobacter pylori, a w przypadku jej rozpoznania – podjęcie próby jej eliminacji przed rozpoczęciem przewlekłaj terapii antyagregacyjnej. Co prawda wyniki badań są rozbieżne, jednak wydaje się, że ten spoób postępowania zmniejsza w tej grupie pacjentów ryzyko wystąpienia krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Trzecim niezwykle ważnym i kontrowersyjnym zagadnieniem jest zaprzestanie przewlekłej terapii antyagregacyjnej u pacjentów, którzy przebyli krwawienie z przewodu pokarmowego już w trakcie jej stosowania. Dotyczy to przede wszystkim chorych po przebytym ostrym zespole wieńcowym – zarówno z uniesieniem, jak i bez uniesienia odcinka ST w elektrokardiogramie – oraz pacjentów po implantacji stentu do tętnicy wieńcowej, szczególnie uwalniającego lek. Zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego mówią jednoznacznie o 12-miesięcznym okresie stosowania podwójnej terapii antyagregacyjnej w tych przypadkach i wyraźnie przestrzegają przed konsekwencjami wcześniejszego odstawienia leków. Co jednak robić w przypadku wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego? Jak można się domyślić, nie ma prostych rozwiązań i autorzy konsensusu nie podają gotowych algorytmów postępowania. W każdym wypadku należy rozważyć indywidualne ryzyko związane z krwawieniem (do wystąpienia wstrząsu i zgonu włącznie) wobec ryzyka powikłań zakrzepowych (zawał serca, zgon, zakrzepica stentu) i dopiero wtedy ustalić odpowiedni tryb postępowania, który w wielu przypadkach powinien obejmować endoskopwe leczenie owrzodzenia odpowiedzialnego za krwawienie i dożylną terapię inhibitorem pompy protonowej. Niezbędna jest oczywiście w tych przypadkach ścisła współpraca kardiologa, gastroenterologa i lekarza pierwszego kontaktu.
prof. dr hab. med. Jarosław Reguła, Klinika Gastroenterologii CMKP, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa
Jesienią 2008 r. w ważnych amerykańskich czasopismach kardiologicznych i gastroenterologicznych („Journal of American College of Cardiology”, „Circulation”, „American Journal of Gastroenterology”) jednocześnie ukazał się bardzo ważny konsensus kardiologiczno-gastroenterologiczny dotyczący ryzyka krwawień z przewodu pokarmowego u osób stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym kwas acetylosalicylowy w dawkach kardioprotekcyjnych.
Jest to bardzo ważny dokument zarówno dla kardiologów, jak i gastroenterologów. Problemy na styku tych specjalności często wymagają tzw. indywidualizacji postępowania, co w praktyce oznacza, że nie zawsze mamy dostatecznie dużo danych z dobrych badań klinicznych, by w oparciu o nie podejmować decyzje.
Polecam ten artykuł przede wszystkim lekarzom zlecającym leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym kwas acetylosalicylowy, oraz gastroenterologom wykonującym terapeutyczne zabiegi endoskopowe u osób stosujących leki wpływające na krzepliwość krwi.
Przedstawione rekomendacje są jasno sformułowane. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych dodatkowych stwierdzeń zawartych w tych zaleceniach: