ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowości w praktyce
Nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące zawału serca z przetrwałym uniesieniem odcinka ST
dr hab. med. Krzysztof Reczuch
W listopadzie 2008 r. na stronach internetowych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology) opublikowane zostały nowe wytyczne ESC dotyczące postępowania u pacjentów z zawałem serca z przetrwałym uniesieniem odcinka ST (STEMI). Poprzednie wytyczne, z 2003 r., były nieaktualne co najmniej od czasu publikacji wytycznych ESC dotyczących angioplastyki tętnic wieńcowych (PCI) w 2005 r., w których jeden z rozdziałów poświęcono pacjentom ze STEMI. Różnice pomiędzy dwoma ostatnimi dokumentami nie są już tak duże.
Ogólne zalecenia i metoda postępowania pozostają bez zmian. Najważniejsze jest jak najszybsze ustalenie rozpoznania i wdrożenie leczenia reperfuzyjnego, a poprawę rokowania długoterminowego można uzyskać, stosując odpowiednią profilaktykę wtórną. Różnice dotyczące szczegółowego postępowania są jednak bardzo istotne i dotyczą pięciu zagadnień: 1) postępowania przedszpitalnego, zwłaszcza roli tzw. sieci zawałowych; 2) kwalifikacji do pierwotnej angioplastyki (PPCI) lub leczenia fibrynolitycznego; 3) wskazań do koronarografii u pacjentów poddanych leczeniu fibrynolitycznemu; 4) leczenia przeciwzakrzepowego i 5) profilaktyki wtórnej.
Postępowanie przedszpitalne i rola tzw. sieci zawałowych
Pacjent ze STEMI nie powinien trafić do szpitala, w którym nie ma pracowni hemodynamiki. Optymalny model postępowania polega na przedszpitalnym wykonaniu EKG i w przypadku stwierdzenia STEMI przewiezieniu chorego bezpośrednio do pracującej całodobowo pracowni hemodynamiki, po uprzednim poinformowaniu o tym jej personelu. Ideą sieci zawałowych jest stworzenie na tyle dużej liczby pracowni hemodynamiki, by z każdej miejscowości na danym obszarze o każdej porze można było przetransportować pacjenta ze STEMI do pracowni w ciągu 120 minut od pierwszego kontaktu z lekarzem. Warto w tym miejscu podkreślić, że zarówno wyposażenie karetek w aparaty EKG, jak i sieć pracowni hemodynamicznych w Polsce są na tyle dobrze rozwinięte, że można uniknąć transportu do szpitala niemającego pracowni, który niepotrzebnie wydłużyłby czas niedokrwienia i zmniejszyłby szansę na uratowanie żywotnego mięśnia sercowego. Niezwykle ważne jest też wdrożenie, jak najszybciej od rozpoznania, leczenia antyagregacyjnego – należy podawać kwas acetylosalicylowy w dawce 150-325 mg i klopidogrel w dawce wysycającej co najmniej 300 mg, optymalnie 600 mg. Autorzy wytycznych zwracają również uwagę na szkodliwość niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które powinny być odstawione, gdyż zwiększają ryzyko zgonu, ponownego zawału i pęknięcia serca.
Kwalifikacja do pierwotnej angioplastyki lub leczenia fibrynolitycznego
Leczenie za pomocą reperfuzji jest zalecane u wszystkich chorych z bólem lub dyskomfortem w klatce piersiowej trwającym nie dłużej niż 12 h. Preferowaną formą reperfuzji jest zabieg PPCI wykonany przez doświadczony zespół w ciągu 120 minut (a nie 90 minut – jak w poprzednich wytycznych) od pierwszego kontaktu z lekarzem. Wyodrębniono jednak podgrupę pacjentów, dla których utrzymano zalecenie szybszego wykonania zabiegu PPCI. W przypadku pacjentów z bólem trwającym <2 h, dużym zawałem i niskim ryzykiem powikłań krwotocznych czas do wykonania PPCI powinien być krótszy – do 90 minut (jak w wytycznych z 2005 r.). PPCI jest też wskazane u pacjentów we wstrząsie, zwłaszcza w jego wczesnej fazie, niezależnie od opóźnienia od początku bólu do zabiegu PPCI. To zalecenie jest podyktowane nieskutecznością leczenia fibrynolitycznego u pacjentów we wstrząsie.
Leczenie fibrynolityczne z kolei powinno zostać zastosowane u tych pacjentów, u których nie można wykonać PPCI w przedstawionych powyżej ramach czasowych i u których nie ma przeciwwskazań do takiej terapii. Stosować należy tylko leki swoiste względem fibryny, a zatem nie powinno się używać streptokinazy. Autorzy wytycznych zachęcają też do zastosowania fibrynolitycznego leczenia przedszpitalnego (wskazania w klasie IIa, poziom dowodów B).
Wskazania do koronarografii u pacjentów poddanych terapii fibrynolitycznej
W wytycznych postępowania z 2003 r. zalecano wykonanie koronarografii po skutecznym leczeniu fibrynolitycznym tylko u pacjentów wysokiego ryzyka, tzn. z nawracającą dławicą, dodatnim wynikiem próby wysiłkowej lub upośledzoną frakcją wyrzutową. U pozostałych chorych, czyli u zdecydowanej większości populacji po incydencie STEMI, nie zalecano wykonania koronarografii. Było to przedmiotem licznych kontrowersji, a poglądy przeciwne pochodziły głównie ze środowiska kardiologów interwencyjnych. W aktualnych wytycznych zalecenie to zostało bardzo mocno zmienione i zaleca się, by koronarografię wykonywać u każdego pacjenta po fibrynolizie i stosunkowo szybko – w czasie do 24 h, jednak nie wcześniej niż po upływie 3 h od podania leku fibrynolitycznego. Zarówno wcześniejsze, jak i późniejsze w stosunku do zalecanego wykonanie koronarografii i angioplastyki zwiększa ryzyko incydentów niedokrwiennych.
Nie uległo zmianie zalecenie dotyczące niezwłocznego wykonania ratunkowej angioplastyki u pacjentów po nieskutecznym leczeniu fibrynolitycznym lub z nawrotem bólów.
Leczenie antyagregacyjne i przeciwzakrzepowe
U pacjentów leczonych za pomocą PPCI oprócz doustnego podwójnego leczenia antyagregacyjnego, które – o ile nie ma przeciwwskazań – powinno zostać wdrożone przy pierwszym kontakcie lekarskim (kwas acetylosalicylowy w dawce 150-325 mg i klopidogrel optymalnie 600 mg), należy podać lek z grupy antagonistów receptorów glikoproteinowych IIb/IIIa. Najwyższą klasę rekomendacji – IIa – otrzymał abciksimab. Brakuje wystarczających dowodów, by zalecać podawanie innych leków z tej grupy. Oprócz leków antyagregacyjnych należy wdrożyć jeden z leków przeciwzakrzepowych. Najwyższą rekomendację ma heparyna (klasa I, poziom dowodów C), mniejszą – biwalirudyna (klasa IIa). Pacjenci poddawani PPCI nie powinni otrzymywać nowego leku antyagregacyjnego – fondaparinuksu, który nie jest zalecany u pacjentów, u których wykonuje się PCI. W przypadku leczenia fibrynolitycznego oprócz kwasu acetylosalicylowego i klopidogrelu (przy fibrynolizie, jeśli wiek pacjenta przekracza 75 lat, powinno się unikać dawki wysycającej ze względu na duże ryzyko powikłań krwotocznych) z leków przeciwzakrzepowych należy podać enoksaparynę, która otrzymała najwyższy poziom rekomendacji – klasa Ia, poziom dowodów A. Heparyna niefrakcjonowana jest zalecana tylko przy braku dostępności enoksaparyny.
Profilaktyka wtórna
Chyba najważniejsze zmiany zaleceń dotyczą czasu leczenia klopidogrelem po STEMI – nastąpiło znaczne ich ujednolicenie i uproszczenie. Obecnie każdy chory po STEMI, niezależnie od tego, jak był leczony (wszczepienie stentu metalowego, stentu uwalniającego lek, leczenie fibrynolityczne), powinien przez 12 miesięcy stosować klopidogrel w dawce 75 mg/24 h. Zalecenia dotyczące kwasu acetylosalicylowego nie uległy zmianie – należy go stosować do końca życia w dawce 75-100 mg/24 h, zaś w przypadku jego nietolerancji – klopidogrel. Jeżeli oba leki antyagregacyjne nie są tolerowane, należy stosować leczenie przeciwzakrzepowe z zalecanym wskaźnikiem INR 2,0-3,0. Pacjenci ze wskazaniami do przewlekłego leczenia przeciwzakrzepowego (sztuczna zastawka, skrzeplina w lewej komorze, migotanie przedsionków) mają wskazanie klasy I A do kontynuacji tego leczenia.
W przypadku konieczności przewlekłego stosowania leków przeciwzakrzepowych i podwójnej terapii antyagregacyjnej autorzy wytycznych zalecają potrójne leczenie skojarzone, jednak z poziomem rekomendacji IIb C, przypominając, że brak badań – a tym samym dowodów naukowych – uniemożliwia inną rekomendację. Należy pamiętać o znacznie zwiększonym ryzyku powikłań krwotocznych u tych chorych. Autorzy podkreślają konieczność unikania implantacji stentów powlekanych lekami antyproliferacyjnymi (DES) u pacjentów ze wskazaniami do przewlekłego leczenia przeciwzakrzepowego. Przy braku dowodów naukowych każdy przypadek należy traktować indywidualnie w zależności od ryzyka wystąpienia powikłań krwotocznych, niedokrwiennych i zatorowych. Potrójne leczenie przeciwzakrzepowe powinno być stosowane możliwie krótko i wydaje się rozsądne, zgodnie z wytycznymi ESC dotyczącymi pacjentów z NSTEMI, by rekomendować niższy poziom docelowego INR (2,0-2,5).
Nowym zaleceniem jest wdrożenie leczenia antagonistą receptorów dla aldosteronu (klasa I A) u pacjentów z frakcją wyrzutową <40% i objawami niewydolności serca lub cukrzycą, o ile stężenie potasu nie przekracza 5 mmol/l, a stężenie kreatyniny 2,5 mg/dl u mężczyzn i 2,0 mg/dl u kobiet.
Na zakończenie warto zwrócić uwagę na zalecenie klasy I B dotyczące profilaktycznego szczepienia przeciwko grypie. Podstawą tej rekomendacji jest m.in. praca badaczy z Instytutu Kardiologii w Warszawie, publikowana w bieżącym roku w „European Heart Journal”.