ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
NowoŚci w praktyce
Amlodypina czy hydrochlorotiazyd w skojarzeniu z ACE-I?
dr n. med. Sławomir Katarzyński
Opis badania
Cel badania
Celem badania ACCOMPLISH (Avoiding Cardiovascular events through COMbination therapy in Patients LIving with Systolic Hypertension) było porównanie skuteczności i bezpieczeństwa leczenia nadciśnienia tętniczego za pomocą skojarzenia amlodipiny z benazeprilem i hydrochlorotiazydu z benazeprilem. Miało ono zweryfikować hipotezę o wyższości amlodipiny nad hydrochlorotiazydem stosowanych w skojarzeniu z tym samym inhibitorem konwertazy angiotensyny w grupie chorych wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego z nadciśnieniem tętniczym.
Metodologia
Łącznie do próby zakwalifikowano 11 506 chorych i losowo przydzielono ich do jednej z dwóch grup terapeutycznych. Blisko połowa badanych była otyła, 60% osób chorowało na cukrzycę, 23% przebyło wcześniej zawał serca, a 36% poddano w przeszłości rewaskularyzacji. Spośród 97% chorych leczonych hipotensyjnie przed rozpoczęciem badania tylko u 37,3% wartości ciśnienia utrzymywały się na pożądanym poziomie (<140/90 mmHg).
Terapię w ramach badania rozpoczynano od stosowania raz dziennie w jednej grupie 5 mg amlodipiny w skojarzeniu z 20 mg benazeprilu, a w drugiej 12,5 mg hydrochlorotiazydu w skojarzeniu z 20 mg benazeprilu. Po miesiącu w obu grupach podwojono dawkę benazeprilu. Następnie, jeśli było to konieczne, zwiększano dawkę drugiego leku – hydrochlorotiazydu do 25 mg i amlodipiny do 10 mg – by osiągnąć docelowe wartości ciśnienia tętniczego (<140/90 mmHg albo <130/80 mmHg u chorych na cukrzycę lub z dysfunkcją nerek). Po upływie kolejnego miesiąca do terapii można było włączyć inne leki, tj. α-adrenolityki, β-adrenolityki, klonidynę i spironolakton. Zadowalającą kontrolę ciśnienia wyłącznie za pomocą leków testowych osiągnięto u blisko 80% chorych. Spośród pozostałych terapię przeciwnadciśnieniową za pomocą jednego dodatkowego leku stosowało ok. 16,5% pacjentów w grupie otrzymującej amlodipinę i benazepril oraz 14,4% w grupie otrzymującej benazepril i hydrochlorotiazyd, a za pomocą dwóch dodanych leków odpowiednio 15% i 16,2%. Poza tym 68% chorych stosowało również leki hipolipemizujące, 47% β-adrenolityki, a 64% leki antyagregacyjne.
Badanie przerwano po ponad 30-miesięcznej obserwacji. Leczenie amlodipiną z benazeprilem zaowocowało większą redukcją ciśnienia tętniczego w porównaniu z hydrochlorotiazydem i benazeprilem – po 30 miesiącach badania różnica ta wynosiła 0,9 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 1,1 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego (p<0,001).
Wyniki
W grupie leczonej amlodipiną z benazeprilem w porównaniu z grupą leczoną hydrochlorotiazydem z benazeprilem odnotowano 20% mniejszą częstość występowania zdarzeń klinicznych składających się na pierwszorzędowy złożony parametr oceny końcowej (zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych, udar mózgu, zawał serca, rewaskularyzacja tętnic wieńcowych, hospitalizacja z powodu niestabilnej choroby wieńcowej, zatrzymanie krążenia ze skuteczną reanimacją [9,6% zdarzeń vs 11,8%, p<0,001]). Istotne statystycznie różnice odnotowano dla wszystkich poszczególnych składowych złożonego parametru oceny końcowej z wyjątkiem umieralności z przyczyn sercowo-naczyniowych, udaru mózgu i przypadków skutecznej reanimacji po nagłym zatrzymaniu krążenia. Analiza podgrup wykazała, że u osób w podeszłym wieku, niezależnie od płci i współistnienia cukrzycy, więcej korzyści przynosi stosowanie amlodipiny w skojarzeniu z benazeprilem niż hydrochlorotiazydu z benazeprilem. Jeśli chodzi o działania niepożądane, zaobserwowano częstsze występowanie obrzęków obwodowych w grupie leczonej amlodipiną w porównaniu z grupą stosującą hydrochlorotiazyd (31,2% vs 13,4%).
Wnioski
Reasumując, wyniki badania ACCOMPLISH udowodniły, że leczenie nadciśnienia tętniczego z wykorzystaniem amlodipiny w skojarzeniu z benazeprilem jest skuteczniejsze i przynosi większe korzyści kliniczne niż terapia za pomocą hydrochlorotiazydu z benazeprilem.
Komentarz
prof. dr med. Andrzej Januszewicz i lek. Aleksander Prejbisz, Klinika Nadciśnienia Tętniczego, Instytut Kardiologii, Warszawa
prof. dr med. Andrzej Januszewicz
lek. Aleksander Prejbisz
Wyniki badań epidemiologicznych wskazują, że docelowe wartości ciśnienia tętniczego uzyskiwane są u niewielkiego odsetka chorych z nadciśnieniem tętniczym. W badaniu WOBASZ przeprowadzonym w Polsce w latach 2003-2005 odsetek chorych z nadciśnieniem tętniczym, u których ciśnienie tętnicze było niższe niż 140/90 mmHg, wynosił 14,1%.1 W przeprowadzonych badaniach stwierdzono także, że odsetek osób z prawidłową kontrolą ciśnienia tętniczego może być jeszcze niższy wśród chorych na cukrzycę typu 2, u których docelowe wartości ciśnienia tętniczego wynoszą <130/80 mmHg.2,3 Przedstawione dane wskazują na konieczność poszukiwania optymalnych schematów terapii poprawiających skuteczność leczenia hipotensyjnego, szczególnie w grupie chorych charakteryzujących się wysokim i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.
Na przełomie marca i kwietnia 2008 r. podczas zjazdu American College of Cardiology w Chicago ogłoszono, a następnie pod koniec ubiegłego roku opublikowano w „New England Journal of Medicine” wyniki dużego badania ACCOMPLISH. Jego celem było wykazanie, czy leczenie skojarzone inhibitorem konwertazy angiotensyny i antagonistą wapnia (benazepril + amlodipina) w porównaniu z leczeniem skojarzonym inhibitorem konwertazy angiotensyny i diuretykiem tiazydowym (benazepril + hydrochlorotiazyd) przynosi lepsze efekty w zmniejszaniu częstości zdarzeń sercowo-naczyniowych.4,5
Do badania włączono chorych z nadciśnieniem tętniczym, należących do grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Dodatkowo u osób zakwalifikowanych do badania musiał występować jeden z poniższych czynników: choroba wieńcowa w wywiadzie, przebyty zawał serca, rewaskularyzacja, udar mózgu, przewlekła choroba nerek, choroba tętnic obwodowych, przerost lewej komory serca lub cukrzyca typu 2. Średni wiek chorych wynosił 68 lat.
Omawiane badanie zakończono wcześniej, niż pierwotnie zaplanowano, ze względu na osiągnięcie założonych w protokole badania istotnych różnic w częstości zdarzeń sercowo-naczyniowych pomiędzy porównywanymi grupami.
Wyniki omawianego badania są ważne z kilku powodów. W dotychczas zakończonych badaniach porównujących schematy terapii hipotensyjnej leczenie rozpoczynano od monoterapii, następnie na ogół u większości chorych dołączano drugi lek hipotensyjny. ACCOMPLISH jest w historii drugim badaniem, w którym stosowano złożony preparat hipotensyjny, i pierwszym, w którym bezpośrednio porównywano ze sobą dwa preparaty złożone (leczenie od początku prowadzono za pomocą dwóch leków hipotensyjnych). Wyniki badania wskazują, że mimo stosowania u większości chorych dwóch i więcej leków hipotensyjnych zastąpienie ich preparatem złożonym może istotnie poprawić skuteczność terapii nadciśnienia tętniczego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że na poprawę skuteczności leczenia mógł wpłynąć fakt włączenia do badania klinicznego. Składają się na to: usystematyzowanie terapii, na ogół dokładniejsza niż w codziennej praktyce ocena skuteczności leczenia i stopnia stosowania się do zaleceń oraz rygorystyczne zwiększanie dawki leków hipotensyjnych w przypadku nieosiągnięcia docelowych wartości ciśnienia tętniczego.
Jak podkreślił Chobanian w komentarzu redakcyjnym w „New England Journal of Medicine” towarzyszącym artykułowi, w żadnym z dotychczas przeprowadzonych badań klinicznych nie porównano bezpośrednio leczenia za pomocą antagonisty wapnia i inhibitora konwertazy angiotensyny z leczeniem wykorzystującym diuretyk tiazydowy i inhibitor konwertazy angiotensyny. W badaniu ALLHAT porównano antagonistę wapnia i diuretyk tiazydowy, ale nie w skojarzeniu z inhibitorem konwertazy. W badaniu ACCOMPLISH wykazano, że terapia z zastosowaniem antagonisty wapnia i inhibitora konwertazy angiotensyny korzystniej wpływa na zmniejszenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych. Zarówno Chobanian, jak i autorzy badania wskazują, że skojarzenie antagonisty wapnia z lekiem hamującym układ renina-angiotensyna może charakteryzować się pozytywnym oddziaływaniem na układ sercowo-naczyniowy poprzez różne mechanizmy niezależne od obniżania ciśnienia tętniczego (np. wpływ na funkcję śródbłonka, zwolnienie tempa powstawania zmian miażdżycowych). Należy podkreślić, że znaczna część badań, w których oceniano te mechanizmy, miała charakter eksperymentalny. Warto w tym miejscu wspomnieć o ostatnio opublikowanej pracy Mizuny i wsp., w której podsumowano możliwe korzyści oddziaływania takiego skojarzenia na mechanizmy wewnątrzkomórkowe i neurohormonalne.5-7
Autorzy badania ACCOMPLISH podkreślają, że uzyskane wyniki „nie powinny podawać w wątpliwość skuteczności leków diuretycznych w zmniejszaniu ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych”. W dwóch zakończonych niedawno badaniach – HYVET i ADVANCE – wykazano korzyści ze stosowania diuretyku tiazydowego w skojarzeniu z inhibitorem konwertazy angiotensyny. Trzeba też podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi zaleceniami diuretyk powinien być elementem składowym schematu trzylekowego m.in. ze względu na to, że nadmierne spożycie sodu i retencja płynów mogą w znacznym stopniu przyczyniać się do trudności w uzyskaniu kontroli ciśnienia tętniczego za pomocą schematu niezawierającego diuretyku.5,8-10
Należy również zauważyć, że wyniki omawianego badania odnoszą się przede wszystkim do populacji chorych na nadciśnienie tętnicze o charakterystyce porównywalnej z charakterystyką pacjentów włączonych do badania, a więc do osób w wieku podeszłym, z nadwagą lub otyłością, będących w grupie wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego ze względu na obecność cukrzycy typu 2, powikłań narządowych, nadciśnienia tętniczego lub chorób sercowo-naczyniowych.7
Podsumowując, wyniki badania ACCOMPLISH wskazują na korzyści ze stosowania leczenia skojarzonego opartego na antagoniście wapnia i inhibitorze konwertazy angiotensyny u chorych na nadciśnienie tętnicze, z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. Co więcej, w tej grupie chorych w celu osiągnięcia docelowych wartości ciśnienia tętniczego niezbędne jest stosowanie skutecznego leczenia skojarzonego za pomocą co najmniej dwóch leków hipotensyjnych.
Piśmiennictwo
1. Tykarski A, Posadzy-Małaszyńska A, Wyrzykowski B i wsp. Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego oraz skuteczność jego leczenia u dorosłych mieszkańców naszego kraju. Wyniki programu WOBASZ. Kardiologia Polska 2005;63:S614-S619.
2. Starczewska ME, Główczyńska R, Pietrasik A i wsp. Wybrane subpopulacje w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego – osoby z cukrzycą w badaniu POLKARD-SPOK. Kardiol Pol 2006;64:S228-S233.
3. Steciwko A, Januszewicz A, Opolski G i wsp. Leczenie nadciśnienia tętniczego u 75 745 chorych w praktyce lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – wyniki badania POZ-NAD. Nadciśnienie Tętnicze 2008;12:101-108.
4. Jamerson K. On behalf of the ACCOMPLISH investigators. Avoiding cardiovascular events in combination therapy in patients living with systolic hypertension. American College of Cardiology Scientific Sessions. Chicago, IL, 2008.
5. Jamerson K, Weber MA, Bakris GL i wsp. Benazepril plus amlodipine or hydrochlorothiazide for hypertension in high-risk patients. N Engl J Med 2008;359:2417-2428.
6. Mizuno Y, Jacob RJ, Mason RP. Effects of calicum channel and renin-angiotensin system blockade on intravascular and neurohormonal mechanisms of hypertensive vascular disease. Am J Hypertens 2008;21:1076-1085.
7. Chobanian AV. Does it matter how hypertension is controlled? N Engl J Med 2008;359:2485-2488.
8. Mancia G, De Backer G, Dominiczak A i wsp. 2007 Guidelines for the management of arterial hypertension: The Task Force for the Management of Arterial Hypertension of the European Society of Hypertension (ESH) and of the European Society of Cardiology (ESC). Eur Heart J 2007;28:1462-1536.
9. Patel A, MacMahon S, Chalmers J i wsp. Effects of a fixed combination of perindopril and indapamide on macrovascular and microvascular outcomes in patients with type 2 diabetes mellitus (the ADVANCE trial): a randomised controlled trial. Lancet 2007;370:829-840.
10. Beckett NS, Peters R, Fletcher AE i wsp. Treatment of hypertension in patients 80 years of age or older. N Engl J Med 2008;358:1887-1898.