BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Przypadek kliniczny
Wskazania do testu wysiłkowego u 53-letniego mężczyzny
lek. Marcin Wełnicki
OPIS PRZYPADKU
Mężczyzna, 56 lat, z 10-letnim wywiadem nadciśnienia tętniczego i dyslipidemii oraz 2-letnim wywiadem cukrzycy typu 2 zgłosił się do lekarza z prośbą o wystawienie recept na stosowane przewlekle leki. Dotychczas pacjent przyjmował ramipryl w dawce 10 mg/24 h, bisoprolol 2,5 mg/24 h, symwastatynę 20 mg/24 h oraz metforminę 1000 mg/24 h w dwóch dawkach podzielonych. Podczas wizyty ciśnienie tętnicze wynosiło 150/100 mmHg. W badaniu przedmiotowym nie stwierdzono odchyleń. Pacjent pytany o ewentualne zmiany w stanie swojego zdrowia stwierdza, że od kilku miesięcy okresowo odczuwa dyskomfort w klatce piersiowej. Opisywane przez niego dolegliwości nie mają jednoznacznego związku z wysiłkiem fizycznym, kilkakrotnie wystąpiły w spoczynku. Nie przeszkadzają one istotnie w normalnym funkcjonowaniu, ustępują samoistnie po kilku, kilkunastu minutach, nie promieniują do żuchwy ani kończyn dolnych, mają raczej charakter kłujący niż gniotący. Pacjent sądzi, że dolegliwości te mają podłoże psychologiczne i przypisuje je stresującej sytuacji w pracy (w ostatnim czasie wrócił do nałogu palenia, który rzucił przed pięcioma laty). Obecnie mężczyzna neguje ból w klatce piersiowej, a w wykonanym w trakcie wizyty zapisie elektrokardiograficznym nie stwierdzono zmian niedokrwiennych.
1. Co powinien zrobić lekarz rodzinny w dalszej kolejności?
a. Zlecić wykonanie badań laboratoryjnych: lipidogramu, oznaczenia stężenia kreatyniny w surowicy, glikemii na czczo oraz odsetka hemoglobiny glikowanej (HbA1c)
b. Zalecić pacjentowi doraźne stosowanie łagodnych leków sedatywnych, np. hydroksyzyny
c. Wysunąć podejrzenie gastrologicznego podłoża zgłaszanych przez chorego dolegliwości i wydać skierowanie do poradni specjalistycznej
d. Skierować pacjenta na test wysiłkowy w celu wykluczenia niedokrwiennej etiologii zgłaszanych dolegliwości
Opisywane przez chorego dolegliwości w klatce piersiowej nie mają całkowicie typowego, wieńcowego charakteru. Nie można jednak z całą pewnością założyć, że ich podłoże jest czysto psychogenne. Wywiad nie wskazuje również na zaburzenia gastryczne j...
Wyniki badań laboratoryjnych były następujące: stężenie kreatyniny 0,8 mg/dl (norma 0,4-1,2 mg/dl; GFR według wzoru Modification of Diet in Renal Disease [MDRD] >60 ml/min/1,73 m2), stężenie potasu 4,5 mmol/l (norma 3,5-5,0 mmol/l), stężenie sodu 139 mmol/l (norma 135-145 mmol/l), glikemia na czczo 115 mg/dl, odsetek HbA1c 7,0% (średnie wartości glikemii w osoczu w ciągu ostatnich 3 miesięcy ok. 150 mg/dl), stężenie cholesterolu całkowitego 190 mg/dl, stężenie triglicerydów 180 mg/dl, stężenie cholesterolu frakcji HDL 35 mg/dl, stężenie cholesterolu frakcji LDL 119 mg/dl (wartość wyliczona ze wzoru Friedewalda).