Konsultacje – inni specjaliści do internistów
Urolog odpowiada na trudne pytania
dr n. med. Bartosz Dybowski
1. Jakie badania należy wykonać przed skierowaniem do urologa mężczyzny w wieku 50 lub więcej lat, który zgłosił się z powodu zaburzeń w oddawaniu moczu?
Występowanie objawów ze strony dolnych dróg moczowych, takich jak częstomocz dzienny i nocny, parcia naglące lub osłabienie strumienia moczu, jest wystarczającym wskazaniem do skierowania pacjenta do urologa. Specjalista może, a czasem woli, zlecić badania pracowniom, z którymi zwykle współpracuje. Warto skontaktować się z urologiem, do którego kierujemy pacjentów, aby dowiedzieć się, wyniki jakich badań będą mu potrzebne do diagnostyki. Niemniej do podstawowych badań, jakie takim pacjentom można zlecić, należą: badanie ogólne i posiew moczu, USG układu moczowego z oceną objętości moczu zalegającego po mikcji oraz oznaczenie stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA – prostate-specific antigen; badanie czasem określa się jako total PSA [tPSA]). Oczywiście przed skierowaniem na badania każdy lekarz powinien wcześniej zbadać pacjenta per rectum. Badanie stercza jest naprawdę dużo prostsze niż badanie tarczycy!
2. Czy chorą z krwiomoczem w przebiegu ewidentnego krwotocznego zapalenia pęcherza moczowego powinno się skierować na badanie USG układu moczowego po zakończeniu leczenia przeciwzapalnego?
Z dwóch powodów lepiej zlecić badanie USG. Po pierwsze, guzy pęcherza rzadko, ale jednak zdarzają się nawet u 20-latków. Kilka miesięcy temu byłem świadkiem cystektomii z powodu raka naciekającego wykonywanej u trzydziestokilkuletniej kobiety. Taka postać raka jest już bardzo agresywna i kilkumiesięczne opóźnienie w rozpoznaniu może oznaczać przegraną walkę z nowotworem. Po drugie, w Polsce 5-letnie przeżycie osób poddanych cystektomii jest prawie dwukrotnie niższe, niż podaje to literatura. Przyczyną jest bagatelizowanie pierwszego epizodu krwiomoczu przez pacjentów oraz przez lekarzy. Zatem w przypadku pierwszego epizodu krwiomoczu w życiu, zwłaszcza gdy zapalenie pęcherza wcześniej nie występowało lub zdarzyły się jego sporadyczne epizody, zalecam skierowanie na badanie USG.