ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowości w praktyce
Prewencja wtórna zawału mięśnia sercowego: zalecenia NICE 2013
dr hab. n. med. Maciej Kostrubiec
Autorzy zaleceń NICE w skondensowany i bardzo praktyczny sposób przedstawiają wytyczne postępowania w prewencji wtórnej po zawale mięśnia sercowego, szczególną uwagę zwracając na zwiększenie szans wdrożenia skutecznych terapii u jak największej liczby chorych.
Zalecenia kliniczne NICE (National Institute for Health and Care Excellence) dotyczą leczenia i opieki nad pacjentami z określonymi chorobami w ramach NHS (National Health Service) w Anglii i Walii. Poniżej omówiono aktualizację dotyczącą prewencji wtórnej u pacjentów po zawale mięśnia sercowego.
Wśród najważniejszych zaleceń w 2013 r. autorzy NICE wymieniają:
1. Oferowanie programów rehabilitacji kardiologicznej oraz motywowanie pacjentów do udziału w tych programach i ukończenia pełnego cyklu rehabilitacyjnego (ważne jest wytłumaczenie korzyści z uczestnictwa w programach rehabilitacji)
2. Rehabilitację kardiologiczną należy rozpoczynać jak najszybciej po przyjęciu do szpitala i jeszcze przed wypisem. Ambulatoryjne programy rehabilitacyjne trzeba zaczynać w ciągu 10 dni od wypisu ze szpitala
3. Zalecanie diety śródziemnomorskiej (ciemnego pieczywa, owoców, warzyw i ryb; ograniczenie spożycia mięsa oraz zamianę masła i sera na produkty z olejów roślinnych)
4. Zwiększenie aktywności fizycznej do 20-30 minut dziennie o intensywności powodującej niewielką zadyszkę (aktywność należy zwiększać stopniowo: zacząć od poziomu komfortowego dla pacjenta i wraz ze wzrostem sprawności wydłużać czas trwania oraz intensywność wysiłku fizycznego)
5. W przypadku pacjentów palących tytoń – rzucenie palenia i zaoferowanie pomocy w zerwaniu z nałogiem
6. Podanie każdemu pacjentowi po zawale mięśnia sercowego:
a. inhibitora konwertazy angiotensyny
b. podwójnej terapii antyagregacyjnej (kwasu acetylosalicylowego oraz drugiego leku antyagregacyjnego)
c. β-adrenolityku
d. statyny
7. Ocenę frakcji wyrzutowej lewej komory (zawsze po zawale mięśnia sercowego)