ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Wstęp
prof. dr hab. n. med. Dariusz Moczulski
Redaktor Naczelny
Szanowni Państwo,
w bieżącym numerze pojawił się ciekawy artykuł na temat ostrej biegunki. Tak jak wśród pediatrów wytworzył się pewien schemat postępowania u dziecka z ostrą biegunką, tak brakuje go w leczeniu biegunki u dorosłych. Osoby dorosłe z ostrą biegunką często same próbują się leczyć, biorąc różne leki dostępne bez recepty. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w leczeniu ostrej biegunki u dorosłych jest niezasadne przyjmowanie leków, takich jak węgiel aktywowany, nifuroksazyd czy loperamid. Błędy te wynikają głównie z braku wiedzy na temat patogenezy ostrej biegunki. Warto podkreślić, że przyczyną większości biegunek w Polsce jest zakażenie wirusowe, które nie jest wskazaniem do przyjmowania jakichkolwiek leków. Zbyt często zapomina się natomiast, że podstawą leczenia ostrej biegunki jest wyrównywanie zaburzeń wodno-elektrolitowych. Jak czytamy w opublikowanym artykule, w miarę możliwości należy prowadzić doustne wyrównywanie zaburzeń wodno-elektrolitowych. Można w ten sposób wykorzystać zachowaną czynność regulacyjną przewodu pokarmowego w tym zakresie. Nawodnienie pozajelitowe należy zastosować dopiero przy braku możliwości skutecznego wyrównywania zaburzeń wodno-elektrolitowych drogą doustną. U chorych z ostrą biegunką nie zaleca się więc ścisłej diety, a wręcz przeciwnie – wskazane jest spożywanie pokarmów doustnie w dotychczasowej formie.
Ostra biegunka staje się natomiast plagą na oddziałach szpitalnych, powodując coraz częściej konieczność izolacji chorych, a nawet okresowego zamykania całych oddziałów. Przyczyną zwiększonej częstości biegunek na oddziałach szpitalnych jest zakażenie Clostridium difficile. Wynika ono z coraz częstszego stosowania antybiotyków o szerokim zakresie działania, szczególnie u osób starszych przyjmujących inhibitory pompy protonowej. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia Clostridium difficile, należy więc z rozwagą stosować antybiotyki oraz inhibitory pompy protonowej.
Przedstawiony artykuł porządkuje nam dotychczasową wiedzę na temat diagnostyki i leczenia ostrych biegunek u dorosłych. Zapoznanie się z jego treścią niewątpliwie ułatwi każdemu uniknięcie najczęstszych błędów popełnianych w tym zakresie. Zapraszam więc Państwa do zapoznania się z tym oraz innymi ciekawymi artykułami w bieżącym numerze „Medycyny po Dyplomie”.