BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Gastroenterologia
Najczęstsze błędy w leczeniu choroby wrzodowej
prof. dr hab. n. med. Wiktor Łaszewicz
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (morbus ulcerosus ventriculi et duodeni) dzięki nowoczesnemu leczeniu nie stanowi obecnie problemu klinicznego. Ze względu na możliwość powikłań wymaga jednak w miarę szybkiej i precyzyjnej diagnostyki, a przede wszystkim włączenia adekwatnego leczenia. Po potwierdzeniu obecności Helicobacter pylori w żołądku leczenie powinno obejmować antybiotykoterapię oraz inhibitor pompy protonowej.
Wprowadzenie
Do niedawna chorobę wrzodową zaliczano do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Obejmuje ona żołądek i dwunastnicę. Częściej występuje wrzód dwunastnicy. Ryzyko rozwoju wrzodu trawiennego w ciągu życia dotyczy 10% populacji.1 W Wielkiej Brytanii w 2013 r. choroba spowodowała 301 tys. zgonów.2 Wprowadzenie leczenia antybakteryjnego (przeciwko Helicobacter pylori) po odkryciu Marshalla i Warrena w latach 80. XX w.3,4 zmieniło „historię naturalną” wrzodu trawiennego. Był to również przełomowy moment w zapobieganiu poważnym powikłaniom choroby wrzodowej nieleczonej przyczynowo do tego momentu.
W związku z tym oczekujemy prawidłowego postępowania w przypadkach wykrytej i potwierdzonej choroby wrzodowej. Niestety nie zawsze stosowane są metody leczenia spełniające obowiązujące standardy. Błędy w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy można podzielić na kilka kategorii.
Błędy w rozpoznaniu wstępnym
Błąd w rozpoznawaniu wstępnym (w tym wypadku można go nazwać błędem w założeniu – error fundamentalis) to mylne podejrzenie wrzodu trawiennego w przypadkach, gdy go nie ma. Wstępna błędna diagnoza skutkuje terapią, która w tym momencie nie jest ko...
Błędy w kwalifikacji do badania gastroskopowego
Zdarza się, że w przypadkach niedoinformowania lub osobistej niechęci pacjenta (rzadziej lekarza) nie wykonuje się badania endoskopowego EGD (esophago-gastro-duodenoskopia). W takiej sytuacji bierzemy pod uwagę brak prawidłowej diagnozy oraz błędne dalsze postępowanie lecznicze z ryzykiem rozwoju powikłań. Głównymi powikłaniami choroby wrzodowej, które mogą wystąpić, są: perforacja wrzodu, krwotok, zniekształcenia (np. zwężenie odźwiernika), penetracja (drążenie) wrzodu do sąsiednich narządów.8 Nie powinno się rozpoczynać leczenia bez szczegółowej diagnostyki.
Czasami wykonanie endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego (GOPP) wiąże się z pewnym ryzykiem dla pacjenta. Warto podkreślić wskazania i przeciwwskazania do endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego (tab. 2).9 W trakcie badania EGD ws...