ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowości w praktyce
Co nowego w Maastricht V? Wytyczne leczenia Helicobacter pylori
lek. Anna Pietrzak
W październiku 2016 r. opublikowano kolejne, piąte już wytyczne dotyczące postępowania w zakażeniu Helicobacter pylori. O ile poprzednie edycje nie zmieniały się znacząco, o tyle tegoroczna aktualizacja istotnie wpłynie na codzienną praktykę kliniczną.
Wprowadzenie
Najważniejsze zmiany dotyczą wskazań do leczenia zakażenia, metod terapii i leków w niej wykorzystywanych. Dodano również cały obszerny rozdział poświęcony zapobieganiu zakażeniu i jego wpływowi na zdrowie publiczne. W poniższym opracowaniu przedstawiono najważniejsze wytyczne i nowe zalecenia.
Helicobacter pylori jest patogenem przenoszonym z człowieka na człowieka. Powoduje przewlekłe aktywne zapalenie żołądka u wszystkich zakażonych osób. Może to prowadzić do rozwoju choroby wrzodowej, zanikowego zapalenia żołądka, gruczolakoraka żołądka i chłoniaka typu MALT. Eradykacja H. pylori leczy zapalenie żołądka i może wpłynąć na progresję powikłań długoterminowych lub nawrót choroby. Z tych powodów zapalenie o tej etiologii należy zawsze traktować jako chorobę zakaźną, niezależnie od jej objawów czy powikłań (poziom dowodów 1B, siła zaleceń A).
Dlatego – niezależnie od objawów – leczyć należy wszystkich zakażonych, najlepiej zanim dojdzie do rozwoju powikłań (zaniku i metaplazji). To najważniejsza zmiana nowych wytycznych.
W zaleceniach tych utrzymano grupy szczególnego ryzyka, czyli przede wszystkim pacjentów z dyspepsją, leczonych NLPZ/ASA, IPP, ale także chorych z niedokrwistością z niedoboru żelaza, witaminy B12 czy małopłytkowością samoistną oraz rozpoznanym ch...