Dermatologia
Wykwity rumieniowo-złuszczające zlokalizowane na skórze owłosionej głowy
prof. zw. dr hab. n. med. Anna Woźniacka
dr hab. n. med. Jarosław Bogaczewicz
Opis przypadku
Do poradni dermatologicznej zgłosił się mężczyzna, lat 20, który podawał, że od kilku miesięcy na owłosionej skórze głowy w okolicy skroniowej utrzymują się zmiany o charakterze rumieniowo-złuszczającym (ryc. 1, 2). Chory obserwował również zaczerwienie i złuszczanie skóry policzków i fałdów nosowo-wargowych (ryc. 2). Nie skarżył się na świąd i pieczenie w obrębie zmian. Twierdził, że włosy łatwo się przetłuszczają, co powoduje konieczność codziennego mycia głowy. Nie zgłaszał przewlekłych chorób ogólnoustrojowych oraz stosowania leków.
W rozpoznaniu różnicowym należy wziąć pod uwagę następujące jednostki chorobowe:
1. Łojotokowe zapalenie skóry
2. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
3. Łupież zwykły
4. Łuszczycę
Łojotokowe zapalenie skóry
Charakteryzuje się złuszczaniem na podłożu rumieniowym w okolicach skóry z dużym zagęszczeniem gruczołów łojowych. Choroba występuje często w każdej grupie wiekowej, począwszy od niemowląt (u których może objawiać się ciemieniuchą), poprzez osoby młodociane, dorosłe i w podeszłym wieku. Często zmiany o tym charakterze obserwowane są u pacjentów z HIV/AIDS. Istotną rolę w patogenezie odgrywa zarówno nadmierna produkcja łoju, jak i kolonizacja skóry lipofilnym, zazwyczaj niepatogennym drożdżakiem z rodzaju Malassezia.
Łojotokowe zapalenie skóry objawia się występowaniem łojotoku oraz tłustych, żółtawych łusek na podłożu wykwitów rumieniowych. Typowe miejsca pojawiania się zmian to: skóra owłosiona głowy, gdzie wykwity mogą przekraczać linię owłosienia, okolice ...