BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Nowości w praktyce
Wytyczne GOLD – aktualizacja 2008 r. Co warto wiedzieć o POChP?
prof. dr hab. med. Piotr Kuna
dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska
Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)? Według badań TNS OBOP 94% Polaków nie zna tego terminu i niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to choroba śmiertelna. A przecież POChP należy do najczęstszych chorób układu oddechowego, jest jedną z głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na całym świecie. Według szacunków WHO na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje już ponad 210 mln ludzi na świecie, w tym 80 mln ma jej postać umiarkowaną lub ciężką. Co roku z powodu tej choroby umiera 3 mln chorych. POChP jest czwartą przyczyną zgonów na świecie, a wg przewidywań przed 2030 r. będzie już trzecią. Wskaźniki te dynamicznie rosną, ponieważ na świecie wciąż panuje epidemia palenia tytoniu, a populacja się starzeje. Nie ma więc wątpliwości, że POChP stanowi poważny światowy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny.
W 1998 r. pod auspicjami National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI) i WHO utworzono Światową Inicjatywę Zwalczania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease – GOLD). Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o tej chorobie i jej wpływie na zdrowie publiczne, działania na rzecz ograniczenia zapadalności na POChP, interwencji medycznych i śmiertelności z jej powodu, poprawa opieki nad chorymi oraz popularyzacja efektywnych metod terapii.
GOLD tworzą eksperci z całego świata, którzy zajmują się problemami związanymi z POChP na różnych płaszczyznach – od epidemiologii i patogenezy po diagnostykę, prewencję, leczenie, powszechną edukację i implementację wytycznych do codziennej praktyki lekarskiej. Jedną z ważniejszych działalności GOLD, prowadzoną w celu podniesienia jakości opieki nad chorymi na POChP i poprawy jakości ich życia, jest tworzenie wytycznych dotyczących diagnostyki, leczenia i prewencji POChP opartych na dowodach naukowych. Pierwsze takie wytyczne – „Światowa strategia rozpoznawania, leczenia i prewencji POChP” – ukazały się w 2001 r. Ostatnią nowelizację Raportu Światowej Inicjatywy Zwalczania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc przeprowadzono w listopadzie 2008 r. Uwzględnia ona dane z badań publikowanych między 1 lipca 2007 r. a 30 czerwca 2008 r. Oceniono, że 27 z nich ma istotny wpływ na zalecenia GOLD.
Nowelizacja z 2008 r. nie zmienia zasadniczo zaleceń diagnostycznych i terapeutycznych zawartych w wersji z roku 2007. Nadal podkreśla się konieczność holistycznego podejścia do chorego. POChP jest chorobą zapalną układu oddechowego charakteryzującą się niecałkowicie odwracalnym, zwykle postępującym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, ale nie ogranicza się wyłącznie do układu oddechowego. Zmianom płucnym towarzyszą istotne zmiany pozapłucne, które mogą wpływać na ciężkość stanu poszczególnych chorych. Na uwagę zasługuje fakt, że najczęstszą przyczyną zgonów u pacjentów z POChP są powikłania naczyniowo-sercowe.
Palenie tytoniu, mimo międzynarodowych wysiłków polityki antynikotynowej, nadal pozostaje głównym czynnikiem etiologicznym. W naszym kraju wciąż czekamy na ustawę o całkowitym zakazie palenia w miejscach publicznych. W ankiecie przeprowadzonej przez Pentor ponad 76% Polaków opowiedziało się za wprowadzeniem takiego zakazu. Przepisy takie obowiązują już w wielu krajach Unii Europejskiej.
W nowelizacji wytycznych GOLD do czynników etiologicznych POChP dodano przebytą gruźlicę płuc. Jest ona czynnikiem rozwoju obturacji oskrzeli u osób po 40 r.ż. Podkreśla się też istnienie różnic w obrazie POChP zależnych od płci – kobiety z ciężką postacią POChP mają relatywnie mniejsze światło oskrzeli i grubszą ich ścianę w porównaniu z chorymi mężczyznami, za to mają mniejszy komponent rozedmowy.
W nowej wersji zaleceń GOLD nie zmieniły się kryteria diagnostyczne POChP i podział na IV stadia choroby. Podkreśla się również, że choroba ta poddaje się prewencji i leczeniu. Choć POChP wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną i postępującą, to lepsze zrozumienie jej patomechanizmów pozwala na stosowanie skuteczniejszych metod terapeutycznych zapewniających optymalny efekt. Stosując nowoczesne leki i prowadząc skuteczną walkę z nałogiem palenia, można znacznie spowolnić postęp choroby. W aktualizacji wytycznych dodano informację, że nawet u pacjentów z umiarkowaną i ciężką postacią POChP można uzyskać poprawę parametrów wentylacyjnych, stosując leki cholinolityczne w połączeniu z β-mimetykami. Leczenie długodziałającymi lekami cholinolitycznymi poprawia efektywność rehabilitacji pulmonologicznej. W aktualizacji uwzględniono też wyniki dużego badania klinicznego Investigating New Standards for Prophylaxis In Reduction of Exacerbations (INSPIRE) opublikowanego w 2008 r. Wykazało ono, że terapia tiotropium (długodziałającym lekiem antycholinolitycznym) jest równie skuteczna w zapobieganiu zaostrzeniom POChP jak terapia złożona wziewnym glikokortykosteroidem i długodziałającym β-mimetykiem, choć podkreśla się, że na tej ostatniej terapii pacjenci częściej kończyli badanie. W wytycznych nie uwzględniono ocenianego w tym badaniu wpływu stosowanych leków na śmiertelność w POChP, mimo korzystnego dla terapii dwulekowej wyniku. Pozostawiono natomiast podsumowanie z badania TORCH, w którym nie wykazano istotnego statystycznie wpływu tej terapii, w porównaniu z placebo i jej komponentami, na śmiertelność wśród chorych. Zaostrzenia są głównym czynnikiem odpowiedzialnym za progresję POChP, a ich prewencja najskuteczniejszą metodą walki z tą chorobą.
W rozdziale dotyczącym terapii dodano również wyniki badania nad skutecznością mukolityku – karboksycysteiny – podawanego u chorych wcześniej nieleczonych wziewnymi glikokortykosteroidami. Terapia tym lekiem może redukować częstość zaostrzeń w porównaniu z grupą otrzymującą placebo. Należy jednak zachować ostrożność w interpretacji wyników badania. Przeprowadzono je bowiem selektywnie na populacji Chińczyków, a względy genetyczne i różne narażenie na czynniki środowiskowe wpływają na obraz fenotypowy choroby i odpowiedź na leki, dlatego mogą decydować o skuteczności terapii w jednej populacji i braku skuteczności w innej. Znacznie istotniejszych dla praktyki klinicznej danych dostarcza badanie Understanding Potential Long-term Impacts on Function with Tiotropium (UPLIFT), które prowadzono m.in. w Polsce. Jego wyników nie ujęto w tej aktualizacji wytycznych, było bowiem opublikowane w drugiej połowie 2008 r. Wykazało ono, że tiotropium dodane do uprzednio stosowanej terapii zmniejsza częstość zaostrzeń i ryzyko zgonu u chorych na POChP. Jego efektywność w hamowaniu spadku wydolności czynnościowej układu oddechowego mierzonej parametrami spirometrycznymi jest największa w II stadium choroby. Badanie UPLIFT, które zapewne zostanie ujęte w kolejnej aktualizacji GOLD, po raz pierwszy na świecie pokazało, że wczesne wdrożenie leczenia u chorych z II stadium POChP długodziałającym lekiem cholinolitycznym modyfikuje przebieg choroby i w sposób istotny hamuje postępujący spadek FEV1.
W terapii zaostrzeń ugruntowuje się korzystna rola glikokortykosteroidów stosowanych ogólnie (skracają czas trwania zaostrzenia, poprawiają funkcję płuc mierzoną FEV1, zmniejszają ryzyko hipoksemii, zmniejszają ryzyko nawrotu, czas hospitalizacji z powodu zaostrzenia i ryzyko niepowodzenia terapii). Lekiem pierwszego wyboru powinien być doustnie stosowany prednizolon. Budezonid w nebulizacji pozostaje alternatywnym lekiem dla glikokortykosteroidów stosowanych doustnie w terapii zaostrzeń.
Podobnie jak w poprzednich wersjach zaleceń w aktualizacji z 2008 r. podkreśla się rolę rehabilitacji w procesie terapeutycznym. Wskazuje się również na efektywność leczenia chirurgicznego niektórych postaci POChP z rozedmą zlokalizowaną w górnych płatach płuc i niską wydolnością wysiłkową. Leczenie operacyjne u tych chorych, zmniejszające objętość płuc, poprawia jakość ich życia, ale również zmniejsza częstość zaostrzeń i wydłuża czas do pierwszego zaostrzenia.
Wciąż pokutuje pogląd, że pacjent z POChP, u którego rozwija się ostra niewydolność oddechowa, jest chorym źle rokującym. Tymczasem śmiertelność u chorych wentylowanych z tego powodu jest niższa niż śmiertelność u chorych intubowanych z innych przyczyn. Nowe wytyczne zwracają uwagę, że takie niczym nieuzasadnione podejście do problemu może opóźniać decyzję o intubacji chorego na POChP wymagającego sztucznej wentylacji.
W przypadku przewlekłej niewydolności oddechowej u pacjentów z bardzo ciężką postacią POChP stosowanie nieinwazyjnej wentylacji jest nieskuteczne, zarówno jeśli chodzi o opanowanie objawów klinicznych, takich jak duszność, zła tolerancja wysiłkowa, jak i o poprawę obiektywnych parametrów gazometrycznych czy jakości życia, i nie powinno być brane pod uwagę w tej grupie chorych.
Wśród czynników przepowiadających zaostrzenie POChP wymagające ponownej hospitalizacji rozpoznano stosowanie doustnych glikokortykosteroidów, przewlekłą tlenoterapię, złą jakość życia i brak aktywności fizycznej.
W raporcie podkreśla się rolę kompleksowej opieki medycznej, uwzględniającej rehabilitację, w zmniejszaniu częstości hospitalizacji i jej długości u pacjentów chorujących na POChP. Lekarz rodzinny i internista pracujący w ośrodkach podstawowej opieki medycznej są lekarzami pierwszego kontaktu. To oni pierwsi rozpoznają POChP i pierwsi wdrażają leczenie. Z nimi też pacjent ma najłatwiejszy kontakt i do nich udaje się najczęściej, gdy jego stan się pogarsza, np. w przypadku infekcji. Dlatego szeroko prowadzona edukacja wśród tej grupy lekarzy oraz ścisła współpraca ze specjalistami, a także dobry kontakt z pacjentem i jego współudział w procesie terapeutycznym są podstawą sukcesu w leczeniu takiej choroby jak POChP.
Podstawą walki z chorobą przewlekłą, społeczną powinny być dobre wytyczne postępowania: diagnostyki, terapii i prewencji, oparte na dowodach naukowych i ich dobra znajomość w środowisku medycznym, ale nie mniej ważne jest wprowadzanie ich do codziennej praktyki. Zachęcamy więc wszystkich lekarzy do zapoznania się z pełną wersją wytycznych Światowej Inicjatywy Zwalczania POChP i przede wszystkim do ich stosowania. Zapewni to naszym pacjentom opiekę medyczną na wysokim poziomie. Ważne jest też budowanie świadomości społecznej dotyczącej problemów choroby oraz zaangażowanie do walki z nią samych pacjentów i ich rodziny.